Można wypróbować Photoshopa w przeglądarce

27-03-2008, 08:09

Publiczna beta darmowej aplikacji Photoshop Express została udostępniona przez firmę Adobe. Program działa w przeglądarce i pozwala na edycję zdjęć w podstawowym zakresie, a także na publikowanie ich w serwisach społecznościowych.

Z narzędzia Photoshop Express można korzystać pod adresem www.photoshop.com/express. Wcześniej trzeba się jedynie zarejestrować podając m. in. e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Od razu należy powiedzieć, że Photoshop Express nie jest dosłownie "internetowym Photoshopem". Jest to narzędzie o wiele, wiele prostsze od popularnego programu do edycji grafiki będącego flagowym produktem Adobe. Użytkownik może dzięki niemu przechowywać swoje zdjęcia (dostaje na to 2 GB), kadrować je, obracać, zmieniać nasycenie barw, usuwać efekt czerwonych oczu itp. Dostępne jest również kilka prostych efektów.

Ponadto użytkownicy Photoshop Express mogą pobierać zdjęcia z serwisów społecznościowych i przesyłać je na te serwisy (w programie znajdziemy opcje logowania się do Facebook, Photobucket i Picasa).

Obracanie i kadrowanie zdjęć w Photoshop Express
fot. - Obracanie i kadrowanie zdjęć w Photoshop Express

Dzięki prostocie programu staje się on produktem dla wszystkich (nie tylko dla grafików). Adobe ma nadzieje, że aplikacja ta przyczyni się do rozreklamowania marki Photoshop. Być może osoby zachęcone aplikacją internetową sięgną po produkty pudełkowe takie jak Photoshop Elements. Firma prowadzi również prace nad płatną wersją Photoshop Express, która – jak można się spodziewać – będzie posiadać więcej funkcji.

W darmowym Photoshop Express również mogą pojawić się nowe funkcje. W tej chwili aplikacja jest w fazie rozwojowej i firma Adobe jest otwarta na propozycje i komentarze użytkowników.

Sonda
Co sądzisz o webowych programach graficznych?
  • Bardzo mi się przydają
  • Nie używam ich, ale dobrze że są
  • To zbędne zabawki
wyniki  komentarze

Produkt taki jak Photoshop Express jest z pewnością potrzebny firmie Adobe i zwraca on na siebie uwagę przede wszystkim dzięki marce i producentowi. Nie jest to jednak pierwszy tego typu produkt i trudno go uznać za najbardziej zaawansowany. Konkurencyjna aplikacja firmy Picnik służąca do edycji zdjęć w serwisie Flickr wydaje się posiadać więcej funkcji i jest nie mniej wygodna w użytkowaniu. Z pewnością jednak dzięki zwiększonej rywalizacji na rynku webowych programów graficznych użytkownicy nie stracą.


Źródło: Adobe
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy