Mozilla Web Apps - jest pierwsze wydanie (wideo)

07-03-2011, 13:59

Platforma aplikacji webowych od Mozilli doczekała się pierwszego wydania dla deweloperów. Można jej użyć do publikowania swojej aplikacji lub zbudowania sklepu z wieloma programami. W zamian za narzędzia Mozilla oczekuje opinii, które pozwolą na ulepszanie tego nowego projektu.

Idea platformy dla otwartych aplikacji internetowych została przedstawiona przez Mozillę w październiku ubiegłego roku.  Platforma taka będzie mogła wspierać zarówno sklepy internetowe, jak i deweloperów publikujących swoje aplikacje samodzielnie. Koncepcja obejmuje możliwość "zainstalowania" aplikacji na "desce rozdzielczej" w przeglądarce lub systemie operacyjnym. W ramach platformy Open Web Apps przewidziano możliwość pobierania opłat za aplikacje. Generalnie Mozilla chce połączyć zalety aplikacji internetowych i desktopowych.

Mozilla poinformowała, że jest już dostępne pierwsze wydanie Mozilla Web Apps dla deweloperów. Więcej informacji można znaleźć pod adresem apps.mozillalabs.com. Wydanie zawiera stabilne API, narzędzia dla deweloperów oraz dokumentację. Można użyć tego wydania, aby opublikować swoją aplikację lub uruchomić sklep czy katalog z aplikacjami webowymi.

>>> Czytaj: Więcej społeczności w Firefoksie dzięki zaktualizowanemu F1 (wideo)

Potencjalni użytkownicy mogą przejrzeć galerię pomysłów dotyczących interfejsu oraz wersje beta rozszerzeń dla Firefoksa i Chrome, które pozwolą na uruchamianie aplikacji za pomocą specjalnego przycisku w przeglądarce. Jest również galeria z aplikacjami demonstracyjnymi.

Dalsze plany Mozilli obejmują rozwijanie integracji platformy z przeglądarką, synchronizowanie aplikacji na urządzeniach przenośnych, integrację z systemem operacyjnym, a także wsparcie dla widgetów i powiadomień w aplikacjach. Mozilla zachęca do testowania nowego rozwiązania i zgłaszania uwag.

Poniżej film wyjaśniający ideę platformy Open Web Apps według Mozilli.


Źródło: Blog Mozilla Labs
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy