Motorola Inc. podzieliła się

05-01-2011, 06:43

Wczoraj przestała istnieć Motorola Inc. W jej miejsce powstały dwie nowe firmy, co zgodne jest z przyjętą dwa lata temu strategią. Czy krok ten uzdrowi sytuację, okaże się w tym roku.

Blisko dwa lata temu Motorola, amerykański producent telefonów komórkowych, ogłosił, że podzieli się na dwie spółki. Powodem takiego kroku były bardzo poważne problemy działu zajmującego się komórkami - spadająca sprzedaż pogarszała wyniki finansowe całej firmy, co negatywnie odbijało się na jej sytuacji giełdowej. Dlatego też jego wydzielenie miało uzdrowić sytuację.

>> Czytaj więcej: Motorola ratuje skórę przez podział

Od tego czasu firma wypuściła na rynek kilka smartfonów (podobnie jak Nokia, Motorola ma problem z przebiciem się do konsumentów z wyjątkowym produktem), m.in. Droida, który okazał się nawet sukcesem. Nie zmieniło to jednak założeń nowej strategii, mimo że poprawie uległy wyniki finansowe.

Z dniem 4 stycznia 2011 pojawiły się dwa nowe podmioty - Motorola Mobility oraz Motorola Solutions. Ta pierwsza zajmować się będzie telefonami komórkowymi oraz multimediami dla domu. Tylko w zeszłym roku wypuściła ona na rynek 23 nowe smartfony z serii Droid, Bravo, Defy, Flipside oraz Milestone.

Motorola Mobility ma obecnie 20 tysięcy pracowników, przejęła także 24.500 patentów (zarówno już przydzielonych, jak i czekających na decyzję). Na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku jej akcje notowane będą pod symbolem MMI. Sanjay Jha, dyrektor generalny Motorola Mobility, powiedział, że firma rozpoczyna nowy rozdział z silnymi podstawami finansowymi.

>> Czytaj także: KE: Jest zgoda na przejęcie działu komórkowego Motoroli

Z kolei Motorola Solutions (na Wall Street jako MSI) zajmować się będzie dostarczaniem rozwiązań komunikacyjnych dla przedsiębiorstw oraz instytucji rządowych. Firma posiada swoje biura w 65 krajach. Dyrektorem generalnym został Greg Brown.


Następny artykuł » zamknij

Anonymous znowu atakuje

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy