Montaż przemysłowy z wykorzystaniem technik dostępu linowego

07-07-2021, 14:20

Dostęp linowy to bardzo specyficzna metoda pracy na dużych wysokościach, której stosowanie wymaga odpowiedniego wyposażenia oraz specjalistycznych kwalifikacji. Do szczególnych operacji wykonywanych z wykorzystaniem technik alpinistycznych należą m.in. remonty konstrukcji stalowych, ekspertyzy techniczne masztów czy działania zawiązane z czyszczeniem elewacji. Cenioną usługą okazuje się również montaż przemysłowy, który może obejmować wiele różnych czynności.

Montaż przemysłowy

Montaż przemysłowy obejmuje wszelkiego rodzaju prace, które polegają na montowaniu konstrukcji, instalacji, maszyn oraz innych elementów technicznych w obiektach przemysłowych. Działania te często muszą być przeprowadzane na dużych wysokościach. W zakres usług montażu przemysłowego wchodzić może pozycjonowanie, poziomowanie i kotwienie elementów konstrukcyjnych, a także podłączanie mediów czy asysta przy uruchamianiu maszyn i urządzeń. W obiektach wielko- i małogabarytowych konieczny może się okazać montaż wentylacji, siatek zabezpieczających przed spadającym tynkiem, szyb zespolonych w elewacjach i świetlikach czy systemów asekuracyjnych. W ramach usługi przeprowadzić da się również montaż konstrukcji w halach fabrycznych i magazynowych. Jeżeli zachodzi taka konieczność, realizowany jest montaż drabin ewakuacyjnych i podestów roboczych.

Dostęp linowy w montażu przemysłowym

Dostęp linowy to jedna z metod alpinistycznych, która zapewnia bezpieczny, szybki i prosty sposób na dotarcie do miejsca docelowego. Technika ta wykorzystywana była początkowo jedynie na morskich platformach wiertniczych, jednak z czasem trafiła również na ląd. Obecnie znajduje zastosowanie w realizacji wielu prac na wysokościach, w tym m.in. remontach konstrukcji stalowych i żelbetonowych, myciu fasad i okien wieżowców, operacjach geotechnicznych, konserwacji budynków czy obsłudze masztów. Dostęp linowy jest nieoceniony także w montażu przemysłowym, ponieważ pozwala na zachowanie wysokiego bezpieczeństwa przy dużej efektywności. Pracownik wykonujący usługę jest na stałe przypięty do liny zabezpieczającej, która posiada osobny punkt zmocowania. Takie rozwiązanie zapobiega upadkowi, a jednocześnie ułatwia pracę. Alpinista dysponuje też niezbędnymi narzędziami, które pozwalają mu na wykonanie zadania.

Montaż przemysłowy z wykorzystaniem technik dostępu linowego

Realizacja usług montażowych

Zapotrzebowanie na prace wysokościowe nieustannie wzrasta, co przekłada się również na zwiększone możliwości zawodowych alpinistów. Oferują oni nie tylko działania związane z naprawą dachów, myciem okien czy instalowaniem reklam wielkoformatowych, ale również przeprowadzają bardziej wymagające operacje. Jedynie profesjonalni alpiniści przemysłowi są w stanie kompetentnie wykonać montaż przemysłowy na dużych wysokościach. Zastosowanie technik dostępu linowego daje najlepsze warunki docierania do miejsc, do których dotarcie byłoby niemożliwe w przypadku użycia klasycznych rusztowań. Profesjonalny montaż przemysłowy oferuje firma Teton, która zajmuje się wykonywaniem wielu specjalistycznych prac wysokościowych. Dostęp linowy pozwala m.in. na przeprowadzenie czynności antykorozyjnych, napraw i inspekcji łopat turbin wiatrowych oraz uszczelnianie skręcanych połączeń.

Kwestie bezpieczeństwa

Aby zagwarantować bezpieczeństwo montażu przemysłowego, alpiniści wykorzystujący dostęp linowy muszą dbać o wzajemny nadzór i wykonywać wiele prac w grupach. Nie ma możliwości realizacji tego rodzaju usług bez odbycia gruntownego szkolenia, a także zobowiązania pracowników do nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz umiejętności zawodowych. Każdy alpinista przemysłowy musi nie tylko sprawnie realizować prace montażowe na dużych wysokościach, ale też mieć wiedzę praktyczną w zakresie procedur ratowniczych. Nie bez znaczenia pozostaje jakość sprzętu wykorzystywanego w dostępie linowym. Wszystkie narzędzia, urządzenia i oprzyrządowanie używane przez alpinistę muszą być poddawane regularnej konserwacji, a także weryfikacji pod kątem sprawności technicznej.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag montaż przemysłowytag dostęp linowy

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.