Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

07-07-2021, 14:58

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy, aby solidnie utrwalić wiedzę przed trudnym testem i zredukować potężny stres przed częścią praktyczną? Podpowiadamy materiały do nauki i sugerujemy, co zrobić, aby zwiększyć szanse na zdanie egzaminów za pierwszym razem.

Jak skutecznie uczyć się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy?

Chociaż baza egzaminacyjna jest regularnie aktualizowana i przyszły kierowca może trafić na nieznane mu wcześniej pytanie, obowiązkowym elementem przygotowania do prawa jazdy jest przerabianie darmowych testów online. Warto wykorzystywać egzaminy w różnych formułach.

Na początkowym etapie nauki świetnie sprawdzają się testy bez ograniczonego czasu na odpowiedź. Umożliwiają skupienie się wyłącznie na analizowaniu zagadnień i utrwalaniu wiedzy – bez tykającego sekundnika w tle. Potem można przejść do testów w formule tożsamej z egzaminem państwowym, przyzwyczajających ucznia do błyskawicznego udzielania odpowiedzi.

Jeżeli chcemy wesprzeć się radami innych kursantów, zapiszmy się do grup dla kierowców w mediach społecznościowych i śledźmy fanpage’e szkół jazdy. Załóżmy, że młody wrocławianin chce otrzymać pomoc od miejscowych kierowców i ośrodków szkoleniowych. Wystarczy, że wpisze „prawo jazdy Wrocław” i podobne frazy w wyszukiwarkę na Facebooku i zaznaczy, że jest zainteresowany stronami bądź grupami. Ich członkowie udostępniają materiały edukacyjne, analizują podchwytliwe pytania i przestrzegają przed popularnymi błędami. Przystępnym źródłem wiedzy są także konta na Instagramie i TikToku – omówienia pytań egzaminacyjnych liczą kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń i setki komentarzy.

Jak przygotować się do egzaminu praktycznego na prawo jazdy?

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Przygotowanie do jazdy na egzaminie polega na:

  • zweryfikowaniu tożsamości kandydata przez egzaminatora,
  • wykonaniu dwóch czynności polegających na skontrolowaniu stanu technicznego pojazdu przez kandydata,
  • dostosowaniu pojazdu do jazdy, czyli np. ustawieniu fotela z zagłówkiem, lusterek, zapięciu pasów, zamknięciu drzwi.

Po tych etapach następują główne części egzaminacyjne – jazda na placu manewrowym i jazda w mieście. Jeżeli kursant zda egzamin wewnętrzny w szkole, ale nie będzie czuł się wystarczająco przygotowany do egzaminu państwowego, warto wykupić dodatkowe godziny jazdy z instruktorem. Przepisowe 30 godzin zajęć praktycznych nie jest liczbą odpowiadającą każdemu kandydatowi. Niektórzy potrzebują minimum 10 uzupełniających godzin, aby poczuć się pewniej za kółkiem i przyzwyczaić do szybkiego reagowania na nagłe sytuacje w ruchu drogowym. Dodatkowe godziny zamówisz np. na Naukajazdy.wroc.pl.

Kursant może złożyć wniosek o obecność instruktora ze szkoły jazdy na egzaminie państwowym. W takiej sytuacji instruktor odgrywa rolę obserwatora. Co prawda nie może podpowiadać podopiecznemu, ale sama obecność znajomej osoby pomaga zredukować stres.

Czy można przygotować się do jazdy na egzaminie w domowych warunkach? Oczywiście, że tak. Kanały na YouTubie udostępniają nie tylko nagrania z placów manewrowych i miast, ale także przykładowe scenki, aby pokazać, jak przebiega egzamin państwowy od A do Z. Pomocne jest także zapoznanie się z najpopularniejszymi błędami popełnianymi przez kandydatów podczas kursu na prawo jazdy kat. b.

Przygotowując się do egzaminu praktycznego, warto wziąć pod uwagę ograniczenie innych stresujących sytuacji i wyspanie się. Wypoczęty umysł jest kluczowy dla prawidłowego refleksu podczas jazdy. Unikajmy powtórek na ostatnią chwilę i zarywania nocy. Suplementy uspokajające również nie są dobrym rozwiązaniem – mogą zaszkodzić, obniżając zdolność koncentracji, a nawet prowadzić do senności, dość niebezpiecznej u kierowcy.




Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do






fot. Matryx




Tematy pokrewne:  

tag prawo jazdytag nowptag nolstag nauka jazdy



« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031