Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Minister Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym. Nowy problem Facebooka w Niemczech. Przegląd (e)prawny, 4.03.2016

04-03-2016, 15:11

Czy kradziony telefon kupiony w salonie (sic!) może być problemem dla nabywcy? Czym może się narazić Facebook niemieckiemu sądowi, jeśli nie podejściem do prywatności? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Minister Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym

Z dniem 4 marca 2016 r. nastąpiło połączenie urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. W miejsce Prokuratury Generalnej zostanie powołana Prokuratura Krajowa, którą kierować będzie I zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy. Prokuratura Krajowa obsługiwać będzie Prokuratora Generalnego. Stworzone zostaną stanowiska zastępcy prokuratora generalnego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji oraz zastępcy prokuratora generalnego ds. wojskowych.

To wiele zmienia dla niektórych tematów stale śledzonych przez Dziennik Internautów. Szczegóły wkrótce! 

UOKiK zrobił problem kablówkom?

Operator telewizji kablowej nie może gwarantować konsumentom jedynie liczby programów telewizyjnych. Umowa obejmuje również zawartość programową pakietu - uznał UOKiK.

Sprawa dotyczyła spółki Multimedia Polska. Urząd ustalił, że operator w sposób jednostronny wprowadzał zmiany w pakietach programów objętych umowami z abonentami. Polegały one - obok rozszerzania oferty programowej - również na wyłączaniu niektórych kanałów i zastępowaniu ich innymi. Zdaniem UOKiK gdy zmienia się zawartość programowa pakietu, konsument ma prawo nie zgodzić się na proponowaną zmianę i wypowiedzieć umowę bez konieczności zwrotu ulgi przyznanej przy podpisaniu umowy.

Szczegóły w decyzji UOKIK nr DDK 30/2015.

Audyt techniczny ePUAP

Ministerstwo Cyfryzacji w krótkim komunikacie powiadomiło, że w związku z informacjami o awaryjnym funkcjonowaniu platformy e-PUAP, Minister Cyfryzacji zwrócił się do Centralnego Ośrodka Informatyki o przeprowadzenie przez ekspertów IT audytu technicznego systemu e-PUAP. Audyt ma na celu weryfikację zakresu nieprawidłowości i możliwości i terminu ich usunięcia.

Dziennikarz nie może się zwolnić z ochrony źródła

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała opinię przyjaciela sądu w sprawie naruszenia obowiązku ochrony tożsamości informatora przez dziennikarza. Sprawa dotyczyła dziennikarza, który poczuł się oszukany przez informatora i dlatego ujawnił informacje na jego temat. Zdaniem HFPC dziennikarz nie ma swobody decyzji co do ochrony źródła, a ochrona ta nie może zależeć od jego nastawienia do danej sprawy.

Kradziony telefon w salonie

Bezprawnik pisze o przypadku zakupienia kradzionego telefonu w salonie Orange (sic!). Klientowi ostatecznie zaproponowano złożenie reklamacji. Problem w tym, że przyjęcie rzeczy pochodzącej z kradzieży samo w sobie może być tzw. nieumyślnym paserstwem. Sytuacja jest nie tylko absurdalna, ale również rodzi ciekawe problemy natury prawnej. 

Apple naraża się na karę we Francji?

Dużo się mówi o sprawie Apple vs FBI, ale nie tylko rząd USA chce tylnych furtek. Francuscy politycy już proponują, żeby nakładać kary finansowe na firmy odmawiające pomocy w odblokowaniu urządzeń. Proponowana kara ma wynosić 1 mln Euro. Pisze o tym m.in. Slashgear.

Respect My Net

Organizacje obywatelskie uruchomiły inicjatywę Respect My Net, której celem jest zgłaszanie zachowań operatorów szkodzących tzw. neutralności internetu. Organizatorzy mają nadzieję, że pomoże to europejskim regulatorom w egzekwowaniu unijnych zasad dotyczących "otwartego" internetu. 

Sąd ukarał Faceboka za... własność intelektualną

Niemiecki sąd znów dał się we znaki Facebookowi. Tym razem została nałożona kara w wysokości 100 tys. euro za niewłaściwe informowanie użytkowników o wykorzystywaniu ich własności intelektualnej. O sprawie pisze Reuters.

Muzyk pozywa Tidal i Google Play

John Emanuele z grupy The American Dollar pozwał trzy serwisy streamingowe. Szczególnie ciekawe jest pozwanie serwisu Tidal, który chwali się chojnym wynagradzaniem artystów. Zdaniem artysty pozwane serwisy płacą za mało. O sprawie pisze Ars Technica.  

AnyDVD już wrócił!

W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy o tym, że producent programu AnyDVD zamknął swoją stronę, najwyraźniej przygrywając z prawem chroniącym DRM. Cóż... program AnyDVD już wrócił do sieci jako Red Fox. Ludzie stojący za tym oprogramowaniem podkreślają, że nie musi ono służyć do piractwa. Więcej na ten temat na TorrentFreak.
Ostatnie artykuły:« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031