Czy kradziony telefon kupiony w salonie (sic!) może być problemem dla nabywcy? Czym może się narazić Facebook niemieckiemu sądowi, jeśli nie podejściem do prywatności? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.
reklama
poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.
Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.
Z dniem 4 marca 2016 r. nastąpiło połączenie urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. W miejsce Prokuratury Generalnej zostanie powołana Prokuratura Krajowa, którą kierować będzie I zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy. Prokuratura Krajowa obsługiwać będzie Prokuratora Generalnego. Stworzone zostaną stanowiska zastępcy prokuratora generalnego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji oraz zastępcy prokuratora generalnego ds. wojskowych.
To wiele zmienia dla niektórych tematów stale śledzonych przez Dziennik Internautów. Szczegóły wkrótce!
Operator telewizji kablowej nie może gwarantować konsumentom jedynie liczby programów telewizyjnych. Umowa obejmuje również zawartość programową pakietu - uznał UOKiK.
Sprawa dotyczyła spółki Multimedia Polska. Urząd ustalił, że operator w sposób jednostronny wprowadzał zmiany w pakietach programów objętych umowami z abonentami. Polegały one - obok rozszerzania oferty programowej - również na wyłączaniu niektórych kanałów i zastępowaniu ich innymi. Zdaniem UOKiK gdy zmienia się zawartość programowa pakietu, konsument ma prawo nie zgodzić się na proponowaną zmianę i wypowiedzieć umowę bez konieczności zwrotu ulgi przyznanej przy podpisaniu umowy.
Szczegóły w decyzji UOKIK nr DDK 30/2015.
Ministerstwo Cyfryzacji w krótkim komunikacie powiadomiło, że w związku z informacjami o awaryjnym funkcjonowaniu platformy e-PUAP, Minister Cyfryzacji zwrócił się do Centralnego Ośrodka Informatyki o przeprowadzenie przez ekspertów IT audytu technicznego systemu e-PUAP. Audyt ma na celu weryfikację zakresu nieprawidłowości i możliwości i terminu ich usunięcia.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała opinię przyjaciela sądu w sprawie naruszenia obowiązku ochrony tożsamości informatora przez dziennikarza. Sprawa dotyczyła dziennikarza, który poczuł się oszukany przez informatora i dlatego ujawnił informacje na jego temat. Zdaniem HFPC dziennikarz nie ma swobody decyzji co do ochrony źródła, a ochrona ta nie może zależeć od jego nastawienia do danej sprawy.
Bezprawnik pisze o przypadku zakupienia kradzionego telefonu w salonie Orange (sic!). Klientowi ostatecznie zaproponowano złożenie reklamacji. Problem w tym, że przyjęcie rzeczy pochodzącej z kradzieży samo w sobie może być tzw. nieumyślnym paserstwem. Sytuacja jest nie tylko absurdalna, ale również rodzi ciekawe problemy natury prawnej.
Dużo się mówi o sprawie Apple vs FBI, ale nie tylko rząd USA chce tylnych furtek. Francuscy politycy już proponują, żeby nakładać kary finansowe na firmy odmawiające pomocy w odblokowaniu urządzeń. Proponowana kara ma wynosić 1 mln Euro. Pisze o tym m.in. Slashgear.
Organizacje obywatelskie uruchomiły inicjatywę Respect My Net, której celem jest zgłaszanie zachowań operatorów szkodzących tzw. neutralności internetu. Organizatorzy mają nadzieję, że pomoże to europejskim regulatorom w egzekwowaniu unijnych zasad dotyczących "otwartego" internetu.
Niemiecki sąd znów dał się we znaki Facebookowi. Tym razem została nałożona kara w wysokości 100 tys. euro za niewłaściwe informowanie użytkowników o wykorzystywaniu ich własności intelektualnej. O sprawie pisze Reuters.
John Emanuele z grupy The American Dollar pozwał trzy serwisy streamingowe. Szczególnie ciekawe jest pozwanie serwisu Tidal, który chwali się chojnym wynagradzaniem artystów. Zdaniem artysty pozwane serwisy płacą za mało. O sprawie pisze Ars Technica.
W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy o tym, że producent programu AnyDVD zamknął swoją stronę, najwyraźniej przygrywając z prawem chroniącym DRM. Cóż... program AnyDVD już wrócił do sieci jako Red Fox. Ludzie stojący za tym oprogramowaniem podkreślają, że nie musi ono służyć do piractwa. Więcej na ten temat na TorrentFreak.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|