Mieszkanie dla seniora - duży remont czy delikatny tuning?

25-07-2020, 08:48

Zmiana mieszkania w starszym wieku to nie jest łatwa sprawa. Niby nie przesadza się starych drzew, jednak brak windy, kiedy trzeba się dostać na 5 piętro może sprawić, że jednak zmieniamy zadanie. Seniorowi trzeba umożliwić pozostanie samowystarczalnym najdłużej jak się da. To zagwarantuje mu dobrą kondycję psychiczną i fizyczną.

Seniorzy decydują się na zmianę mieszkania lub remont zazwyczaj wtedy, kiedy zmieni się ich stan zdrowia, kiedy obecne mieszkanie staje się niewygodne i niefunkcjonalne. Pozostaje decyzja czy przeprowadzać gruntowny remont i stworzyć mieszkanie przystosowane dla seniora lub osoby z niepełnosprawnością, czy tylko dodać kilka elementów.

Zlikwiduj wszystkie zagrożenia

W mieszkaniu seniora przede wszystkim trzeba zlikwidować wszelkie zagrożenia. Na początek należy przyjrzeć się podłodze. Muszą z niej zniknąć wszelkie małe chodniczki, wysokie progi, o które można by się potknąć. Podłoga nie może być śliska, bo to również grozi upadkiem. Dobrze, jeśli w mieszkaniu można się swobodnie poruszać, czyli np. wygodnie dojść do okna, żeby je uchylić, sięgnąć coś z szafki itp. Chodzi o to, aby nie było w mieszaniu miejsc, gdzie trzeba przechodzić bokiem i stawać na jednej nodze, żeby się dostać po ręczniki. To bardzo ważne, ponieważ dla seniora samo przemieszczanie się często nie jest łatwe. Przy wyposażaniu takiego mieszkania należy wziąć pod uwagę, aby go nie zagracić i zostawić możliwie jak najwięcej przestrzeni.

Ułatw codzienne czynności

Kuchnia i łazienka to miejsca, na które musimy zwrócić szczególną uwagę, bo to właśnie w tych pomieszczeniach wykonujemy najbardziej złożone czynności. Płyta indukcyjna jest dla osoby starszej dużo lepszym wyborem, ponieważ sama się wyłącza i jest mniejsze prawdopodobieństwo pożaru czy ulatniania się gazu. W łazience natomiast jest bardzo duże prawdopodobieństwo wypadku ze względu na śliskie i mokre nawierzchnie. Wanna dla seniora może być specjalistyczna np. z otwieranymi drzwiami lub zwykła wzbogacona o siedzisko, schodki i poręcze. Wanna dla seniora może być podobnie wygodna jak prysznic, chociaż ten jest częściej wybierany jako wyposażenie łazienki osoby starszej. Dzieje się tak dlatego, że do prysznica jest o wiele łatwiej wejść i postrzegany jest jako o wiele bardziej bezpieczny. Niektóre osoby jednak nie mogą korzystać z natrysku, ponieważ robi im się duszno w tak dużej wilgotności. Odpowiednio doposażona wanna dla seniora może z powodzeniem go zastąpić.

Umil spędzanie czasu wolnego

Kanapa ustawiona naprzeciwko telewizora nie jest jedynym miejscem do wypoczynku dla osoby starszej. Zadbajmy również o aranżację tarasu, balkonu czy werandy. Jeśli nasz bliski, czy my sami będąc seniorami, posiadamy takie miejsce w domu, to jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Zadbajmy, aby na naszym balkonie/tarasie było miejsce do siedzenia, daszek, który ochroni przed słońcem i jakaś niewielka roślinka dająca namiastkę ogródka. Zieleń i promienie słoneczne to najlepsze rehabilitacja dla każdego – regeneruje umysł i ciało.

Senior oprócz dostosowanego mieszkania potrzebuje uwagi i towarzystwa bliskich. Zadbajmy o wspólnie spędzony czas, zapraszajmy do siebie, zabierajmy na spacery. Warto zadbać, aby senior był aktywny w społeczeństwie -chodził na spotkania z równolatkami. Często starsze osoby dopiero na emeryturze oddają się swoim pasjom, ponieważ wcześniej nie mieli czasu. Ważne, abyśmy byli świadomi, że starość to nie tylko egzystencja i przystosowanie się do ograniczeń ciała, ale nadal życie.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag seniorzytag nols
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: