Microsoft: kolejne podejście do Slate PC

14-12-2010, 08:39

W przyszłym roku na targach CES Microsoft znów zaprezentuje... tablet z Windows 7. Firma zrobiła to samo na początku tego roku i sukcesu nie odniosła. Czy łatwiej będzie wprowadzić taki produkt na rynek zdominowany przez iPada? A może nie chodzi o sukces, tylko o tradycję prezentowania takich produktów?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Ważnym wydarzeniem otwierającym rok na rynku elektroniki są targi Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, prawdopodobnie największa tego typu impreza na świecie. W mijającym roku targi otworzyło wystąpienie szefa Microsoftu Steve'a Ballmera, który zaprezentował dotykowy komputer o nazwie "Slate". Maszynę opracowała firma HP, a wybranym dla niej systemem był Windows 7. Dziś już wiemy, że HP Slate nie sprzedaje się rewelacyjnie.

W tym roku możemy doznać uczucia déjà vu. Źródła zbliżone do Microsoftu powiedziały dziennikarzom New York Times, że Microsoft znów zaprezentuje na targach CES tablety z Windows 7. Tym razem będą to urządzenia m.in. firm Samsung i Dell.

Urządzenie Samsunga jest ponoć podobne do iPada, choć nie tak cienkie. Jego charakterystyczną cechą ma być wysuwana klawiatura. To urządzenie będzie mogło pracować w poziomym i pionowym układzie obrazu.

>>> Czytaj: Netbooki z Chrome OS są proste. Bardzo proste (wideo)

Microsoft podobno zachęca już partnerów do budowania aplikacji dla urządzenia za pomocą technologii HTML 5. Gigant nie będzie jednak zachęcał do przesyłania tych aplikacji do specjalnego sklepu. Będą one hostowane na stronach partnerów i Microsoft będzie je wyróżniał w interfejsie wyszukiwania na Slate (źródło: Nick Bilton, Microsoft to Announce New Slates Aimed at the iPad).

Już wcześniej pojawiały się plotki o 10-calowym tablecie Samsunga z wysuwaną klawiaturą. W plotkach tych pojawiała się nazwa "Gloria".Warto też mieć na uwadze, że we wrześniu br. Dell zaprezentował sprytne połączenie tabletu i netbooka (warto kliknąć w link i zobaczyć film). Nie jest wykluczone, że to urządzenie również będzie promowane przez Microsoft.

Sonda
Windows 7 przyjmie sie na tabletach?
  • tak, już niebawem
  • prędzej ujrzymy Windows 8
  • nie, tablety wymagają lekkich systemów
wyniki  komentarze

Przy okazji wielu komentatorów zauważa, że Microsoft ma coś w rodzaju tradycji na ogłaszanie dotykowej rewolucji. Bill Gates zapowiadał urządzenia dotykowe dekadę temu, ale myślał raczej o urządzeniach z piórkiem. W roku 2007 ujrzeliśmy dziwadło o nazwie Microsoft Surface? To było jedno z pierwszych multidotykowych urządzeń na rynku. Ostatecznie można je wstawić do sklepu lub hotelu. Bardzo ciekawym pomysłem był Microsoft Courier, ale niestety nie doczekał się on realizacji.

Dotykowej rewolucji ostatecznie dokonał iPad. Microsoft próbuje panicznie wcisnąć Windows 7 na tablety, ale w epoce lekkich systemów mobilnych może się to nie udać. Sarah Friar, analityk Goldman Sachs, zwraca też uwagę na gorsze od oczekiwanych wyniki systemu Windows Phone 7. Chodzi o to, że udział WP7 w rynku systemów mobilnych nadal jest wyrażany jedną cyfrą. Przyszły rok będzie dla Microsoftu dużym wyzwaniem, przynajmniej na rynku mobilnym.

>>> Czytaj: Jaki będzie iPad 2? Zobacz otwory w obudowie i zgadnij (wideo)


Źródło: NYT, TechFlash, DI


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.