Microsoft i Intel zwolnią 11 tysięcy osób

22-01-2009, 21:28

Serialu "zwolnienia" ciąg dalszy. Firmy Microsoft i Intel często określane mianem monopolistów ogłosiły słabe wyniki finansowe. Aby ratować swoją sytuację, zapowiedziały zwolnienia.

Wyniki zaprezentowane niedawno przez firmę Apple okazały się być jedynym w ostatnim czasie pozytywnym wydarzeniem w branży IT. Coraz głośniej i częściej słychać bowiem o niższych przychodach i zmniejszaniu zatrudnienia. Rok 2008 był pierwszym od 8 lat, gdy w okresie świątecznym zanotowano spadek sprzedaży w handlu elektronicznym. W tym segmencie pozytywnie wyróżnił się Amazon.com - dla firmy był to najlepszy sezon w historii.

Źle w Microsofcie...

Na początku roku Dziennik Internautów informował, że Microsoft, spodziewając się złych wyników finansowych, zwolni 15 tysięcy pracowników. Informacja okazała się częściowo prawdziwa - koncern zmniejszy zatrudnienie. Liczba osób, których to dotknie będzie jednak niższa niż planowano - 5 tysięcy w ciągu najbliższych 18 miesięcy (z działów R&D, kadr, finansów, sprzedaży, prawnego oraz IT), z czego 1,4 tys. straciło pracę z dniem 22 stycznia. Powinno to obniżyć koszty funkcjonowania firmy o około 1,5 miliardów dolarów.

Pomimo że przychody firmy wzrosły w ciągu roku o 2% do 16,63 miliardów dolarów, zysk stopniał o 11% do kwoty 4,17 miliardów dolarów. Może to nie wyglądać źle, jednak kilka tłustych lat przyzwyczaiło rynek do innych informacji. Przychody ze sprzedaży komputerów spadły o 8%, co jest wynikiem mniejszego popytu oraz malejących cen notebooków. Mocna sprzedaż konsoli Xbox 360 - 6 mln sztuk - pozwoliła jednak częściowo zrekompensować straty na rynku PC.

...w Intelu nie lepiej

Producent procesorów zanotował aż 19-procentowy spadek przychodów (do kwoty 8,2 mld dolarów) w czwartym kwartale 2008 roku oraz 2-procentowy w skali roku (do 37,6 mld dolarów). Zysk operacyjny spadł o połowę do 1,5 mld dolarów.

Firma postanowiła nie czekać z założonymi rękami na wyniki finansowe za kolejny kwartał i podjęła trudne decyzje. W najbliższym czasie zamkniętych zostanie pięć zakładów Intela - po dwa w Malezji i Stanach Zjednoczonych oraz jeden na Filipinach. Łączna liczba pracowników, których dotknie ta decyzja, szacowana jest na 6 tysięcy. Część z nich może znaleźć jednak zatrudnienie w innych lokalizacjach Intela. Proces rozłożony został na cały 2009 rok.

Wcześniej zwolnienia ogłosiły już m.in. Google, AMD, Yahoo oraz Sony.

Mimo że kryzys gospodarczy dotyka coraz większą liczbę firm, nawet z tak silnej branży, jak IT, należy mieć na uwadze fakt, że przedsiębiorstwa, które teraz przejdą restrukturyzację i zmniejszą swoje koszty, będą w stanie w niedalekiej przyszłości lepiej funkcjonować na ryku i świadczyć lepszej jakości usługi.


Następny artykuł » zamknij

Social shopping po polsku

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Microsofttag masowe zwolnieniatag kryzystag Intel
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy