Microsoft atakuje aukcyjnych piratów
2 dni temu Microsoft wniósł 52 pozwy sądowe przeciwko dystrybutorom pirackiego oprogramowania rozprowadzanego za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych oraz złożył 22 zawiadomienia - w tym 3 w Polsce - o popełnieniu przestępstwa.
reklama
15 z 52 wniesionych przedwczoraj pozwów sądowych dotyczy działalności największej znanej dotychczas grupy przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem nielegalnego oprogramowania, która została rozbita w lecie 2007 roku przez władze Chin, FBI oraz Microsoft. Dzięki przeprowadzonemu śledztwu odkryto, że oprogramowanie produkowane przez chińską grupę było rozprowadzane na kilku rynkach przez domowych sprzedawców internetowych.
Jak informuje Microsoft, do zidentyfikowania i rozbicia grupy w znaczący sposób przyczynili się klienci tej firmy, którzy zgłaszali przypadki nabycia pirackiego oprogramowania i wypełniali specjalne raporty za pośrednictwem programu Windows Genuine Advantage.
Z kolei 3 z 22 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa zostały złożone w Polsce.
- Dotyczą one ofert na aukcjach internetowych, gdzie występują ogromne ilości podrobionego oprogramowania, głównie systemu Windows XP. Tylko w jednej ze spraw wcześniej wszczętych prokuratura wydała ok. 1980 postanowień o przeszukaniu i zabezpieczeniu dowodów. Daje to wyobrażenie o skali naruszeń w naszym kraju - wyjaśnia Krzysztof Janiszewski odpowiedzialny za ochronę własności intelektualnej w polskim oddziale Microsoft.
Eksperci ostrzegają, że podróbki mogą do złudzenia przypominać oryginalne wersje oprogramowania. Warto jednak pamiętać o tym, że przestępcy nie tylko sprzedają tańsze programy bez wymaganych licencji, ale niejednokrotnie wzbogacają je o ukryte dodatki, czyli złośliwe oprogramowanie, którego celem jest coraz częściej szpiegowanie oraz kradzież poufnych danych nabywców piratów.
Według BSA i IDC piractwo komputerowe na całym świecie osiągnęło w 2006 roku poziom 35 procent.