MI: Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

27-09-2009, 14:31

Naziemna telewizja cyfrowa będzie wprowadzana w Polsce do 2013 roku, poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Cyfryzacja będzie postępowała zgodnie z „Planem wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce”.

W połowie września TVP wykonała pierwszy ruch w procesie cyfryzacji publicznej telewizji - uruchomiła platformę cyfrową. W ofercie TVP znajdą się zarówno darmowe, jak i płatne kanały cyfrowe. Przejście na cyfrową telewizję w Polsce potrwa jeszcze kilka lat.

Według "Planu wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce", opracowanego przez Międzyresortowy Zespół ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej, cyfrowa telewizja naziemna będzie uruchamiana etapami, kolejno w poszczególnych regionach kraju.

Ostatnia naziemna emisja analogowa ma być, zgodnie z planem, wyłączona 31 lipca 2013 r.

Zespół ds. cyfryzacji przewiduje też okres jednoczesnej emisji analogowej i cyfrowej, aby umożliwić odbiorcom zakup odpowiednich urządzeń odbiorczych. Co ważne, do odbioru cyfrowych emisji naziemnych nie jest wymagany dekoder satelitarny oraz antena satelitarna.

Polacy, którzy nie będą posiadali telewizorów dostosowanych do odbioru telewizji cyfrowej, aby odbierać kanały cyfrowe będą musieli zakupić specjalną przystawkę do odbiornika analogowego, która powinna spełniać następujące podstawowe wymagania:

  • standard emisji DVB-T,
  • dla sygnału wizji obsługę formatu SD i HD kodowanych w systemie MPEG-4, część 10 (dokładniej H.264/AVC),
  • dla sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II albo AC- 3 (Dolby Digital) i E AC-3 (Dolby Digital Plus).

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że w pierwszej kolejności cyfryzacji zostaną poddane programy telewizyjne posiadające koncesje ogólnopolskie, których odbiór jest i będzie bezpłatny (nie licząc abonamentu), czyli TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TVPuls, które znajdują się w tzw. multipleksie nr 1.

W następnych latach przewidywane jest uruchomienie kolejnych multipleksów zawierających różnorodną ofertę programową, zarówno w standardowej (SDTV), jak i wysokiej rozdzielczości (HDTV).


Źródło: MI
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy