McAfee: Uwaga na serwisy z darmowymi plikami z muzyką i filmami!

15-09-2010, 16:25

Analitycy McAfee ustalili, że dodanie przy wyszukiwaniu słowa „free” („darmowe”) zwiększa ryzyko trafienia na niebezpieczne serwisy internetowe. Firma podaje również, że cyberprzestępcy ukrywają niebezpieczne treści w serwisach muzycznych i filmowych, a nawet w witrynach fanklubów.

Oglądanie wideo i słuchanie muzyki online jest coraz popularniejsze. Według badań firmy Gemius ponad 80% polskich internautów miało kontakt z materiałami wideo w sieci, blisko trzy czwarte korzystało z serwisów wideo, a ponad połowa – z internetowego radia. Tymczasem wraz ze wzrostem popularności treści multimedialnych rośnie też związane z nimi zagrożenie. Cyberprzestępcy coraz chętniej wykorzystują niebezpieczne serwisy internetowe, reklamy i narzędzia do oglądania wideo do włamywania się na komputery użytkowników.

>> Czytaj też: YouTube: Dzięki FriendlyMusic legalnie wykorzystasz muzykę w swoich wideo

Sonda
Pobierasz muzykę lub filmy z sieci?
  • Tak, płatne
  • Tak, darmowe
  • Nie pobieram
wyniki  komentarze

W nowym raporcie McAfee zostały opisane przykładowe zagrożenia związane m.in. z „darmowym” oprogramowaniem, plikami MP3, strumieniową transmisją wideo, niebezpiecznymi stronami dla fanów oraz podejrzanymi reklamami, które pojawiają się nawet w znanych serwisach o ustalonej reputacji. Badanie wykazało, że dodanie słowa „free” („darmowe”) podczas szukania dzwonków muzycznych do telefonów komórkowych w najważniejszych wyszukiwarkach angielskojęzycznych zwiększa ryzyko trafienia na niebezpieczne strony aż o 300 procent. Podobny efekt daje również użycie odpowiednika tego słowa w wielu innych językach.

Z kolei słowo kluczowe „MP3” zwiększa ryzyko podczas poszukiwania muzyki. Ryzyko jest jeszcze wyższe w przypadku łącznego użycia słów „free MP3”. Nawet gdy użytkownicy wskazywali podczas wyszukiwania, że chcą zapłacić za pliki MP3, wyniki nadal odsyłały ich do pirackich treści.

Wzrastająca popularność pirackich treści wg McAfee
fot. - Wzrastająca popularność pirackich treści wg McAfee
Firma McAfee wykryła także tysiące niebezpiecznych, podejrzanych adresów internetowych pojawiających się na stronach fanklubów i w komentarzach w serwisach społecznościowych, takich jak YouTube i Twitter. Często stosowaną metodą ataku są niebezpieczne reklamy (tzw. malvertising), które są wykorzystywane do dystrybucji szkodliwego oprogramowania lub włamania się do komputera użytkownika poprzez wykorzystanie luk i błędów w przeglądarce WWW.

>> Czytaj też: mflow: Użytkownicy zarobią na polecaniu muzyki

- Użytkownicy odwiedzają serwisy dla fanów, pobierają filmy i czytają najnowsze informacje o celebrytach, ale nie zdają sobie sprawy z ryzyka — powiedziała Paula Greve, dyrektor działu badań bezpieczeństwa WWW w firmie McAfee. - Łatwo i szybko docierają do "darmowych" treści, ale może ich to drogo kosztować. Powinni być świadomi ryzyka i uważać na potencjalne nowe zagrożenia.

Według Pauli Greve, aby uniknąć zagrożeń, użytkownicy korzystający z multimediów cyfrowych powinni przestrzegać następujących zasad:

  • Unikać wyszukiwania „darmowych” treści. Muzykę i filmy pobierać tylko z legalnych, płatnych serwisów.
  • Nie klikać odnośników do serwisów, które nie mają ustalonej renomy.
  • Korzystać z oprogramowania zabezpieczającego.
  • Kierować się zdrowym rozsądkiem — nie klikać odnośników wklejanych na forach i stronach dla fanów.
  • Pamiętać, że im popularniejszy jest temat, film lub artysta, tym bardziej niebezpieczne mogą być wyniki wyszukiwania.

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy