Matura: efektywne notatki z komputera

12-04-2011, 11:47

Drukujesz notatki z komputera? Dobrze, ale to nie musi być surowy tekst. Notatki mogą skutecznie systematyzować twoją wiedzę, jeśli będą miały formy map myśli. Takie mapy bez kłopotu przygotujesz za pomocą darmowych programów.

Jeśli nie spotkałeś z mapami myśli, to wiedz, że warto tego spróbować. Chodzi o notatki w formie drzewiastego grafu, w których nie zapisuje się wszystkich informacji, ale jedynie słowa-klucze. Takie notatki systematyzują wiedzę i pobudzają mózg do pracy. Pomagają w uświadomieniu sobie, co tak naprawdę się wie. Za jedną z większych zalet map myśli uważa się łatwość w przeprowadzaniu powtórek materiałów.

Rysowanie mapek może być żmudną pracą. Można też przygotować je za pomocą komputera do przeglądania lub wydrukowania. Podpowiadamy, jakich narzędzi można użyć.

1. MindMeister - narzędzie działające w przeglądarce i umożliwiające tworzenie ciekawych map z obrazkami, znaczkami i rozwijanymi elementami (zobacz przykładową mapę). Mapki można eksportować do różnych formatów i drukować. Istnieje możliwość pracy w trybie offline i przez urządzenia mobilne. Można usprawnić pracę dzięki rozszerzeniom do przeglądarek. Oczywiście można udostępniać mapy innym i pracować nad nimi wspólnie (jak na narzędzie online przystało). Narzędzie jest szybkie i intuicyjne.

2. bubbl.us - narzędzie umożliwia tworzenie map szybko i przyjemnie. Skrótami klawiszowymi tworzymy kolejne "bańki" i poziomy mapki. Można potem łączyć elementy, przesuwać je itd. Najbardziej zaskakujące jest to, jak szybko można stworzyć mapkę i wyeksportować ją lub wydrukować, nawet nie rejestrując się w serwisie.

3. Gliffy - rozbudowane narzędzie online do tworzenia różnego rodzaju schematów, grafów itd. Można wypróbować je bez rejestracji. Dostępność wielu funkcji i swoboda w rysowaniu wykresu jest zaletą i wadą jednocześnie. Z jednej strony można stworzyć naprawdę oryginalne mapy, dokładnie takie, jakie będą nam potrzebne, ale poświęcimy na nie więcej czasu niż korzystając z MindMeistera czy bubbl.us.

4. WiseMapping - na pierwszy rzut oka przypomina Mind Meistera, ale niektórym osobom ta aplikacja może wydać się szybsza i bardziej intuicyjna. Uwaga - użytkownicy IE 7 i 8 powinni zainstalować wtyczkę Google Chrome Frame.

5. FreeMind - coś dla zaawansowanych. Ten instalowany na komputerze program do tworzenia map myśli jest darmowy, otwarty i dostępny dla różnych systemów operacyjnych. Mapy stworzone za jego pomocą można łatwo eksportować. Pełna obsługa linków pozwala na poukładanie sobie wiedzy, którą znaleźliśmy w różnych miejscach sieci.

Zapraszamy również do serwisu specjalnego z poradami dla maturzystów:

Matura 2011 w DI

Znajdziesz tam m.in. strony, które mogą się przydać przed maturą, porady o tym jak wykorzystać komputer w nauce, jak wykorzystać informacje z internetu w prezentacji maturalnej, jak lepiej zapamiętywać, a także jak robić efektywne notatki na komputerze oraz arkusze maturalne z różnych przedmiotów z poprzednich lat.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930