Mapy Google na iPhone już dostępne. Konkurencja rozrusza mobilne mapy

13-12-2012, 10:49

Google udostępniła swoje mapy dla urządzeń z iOS i zbierają one świetne recenzje. Apple, akceptując ten stan rzeczy, zgodziła się na otwartą walkę o mobilne mapy, a w walce tej uczestniczy jeszcze jeden gracz.

Gdy stało się jasne, że nowe mapy od Apple to porażka, obserwatorzy rynku zaczęli zadawać dwa pytania. Czy Google zrobi nową aplikację z mapami dla iOS? Jeśli zrobi, to czy Apple zgodzi się na umieszczenie jej w App Store, by konkurować z Google na rynku mobilnych map?

Odpowiedź na pierwsze pytanie poznaliśmy w przeszłości, krótko po udostępnieniu map Apple. Odpowiedź na drugie pytanie poznaliśmy dziś.

Mapy Google dla iPhone

Firma Google poinformowała o udostępnieniu Google Maps (Map Google) dla urządzeń iPhone. To oznacza, że Apple nie wykorzystała swojej pozycji, by zablokować konkurenta, uznając najwyraźniej, że mocno popsułoby to jej wizerunek.

Nowa aplikacja Google udostępnia szybkie mapy i pasek wyszukiwania oraz funkcję wyświetlania dodatkowych informacji o wyszukanym miejscu na rozwijanym od dołu arkuszu. Użytkownik ma też do dyspozycji nawigację turn-by-turn ze wskazówkami głosowymi, informacje o ruchu oraz o transporcie publicznym.

zdjęcie

Wraz z mapami Google udostępnia narzędzia dla deweloperów, które pozwolą budować aplikacje wykorzystujące mapy.

Co jest dostępne w Polsce?

Nowa aplikacja jest dostępna na urządzeniach iPhone oraz iPod Touch z iOS w wersji 5.1 lub nowszej, w 29 językach i w 40 krajach, także w Polsce. Niektóre dane mogą obejmować wybrane miasta. 

  • Informacje o środkach transportu publicznego dotyczą miast: Białystok (Białostocka Komunikacja Miejska), Olsztyn (MPK Olsztyn), Szczecin (ZDiTM Szczecin), Warszawa (Tylko warstwa transportu publicznego), Zielona Góra (MZK Zielona Góra) oraz Łódź (MPK-Łódź Spółka z o.o.).
  • Informacje o ruchu drogowym nie są dostępne dla Polski.

Dobre mapy w dobrej aplikacji

Pierwsi recenzenci bardzo chwalą Google Maps dla iPhone'a, ponieważ firma Google postarała się o dostosowanie swoich map do funkcji i cech systemu iOS. Użytkownicy dostają więc coś więcej niż tylko aplikację przeniesioną z Androida. Chwalona jest przede wszystkim płynność działania nowej aplikacji.

Najistotniejsze wydaje się jednak to, że firma Apple zgodziła się, by prowadzić otwartą konkurencję z Google na rynku map. Co więcej, do tej konkurencji dołączyła Nokia, która w ubiegłym miesiącu zapowiedziała, iż mapy będą pierwszymi usługami mobilnymi Nokii, które pojawią się iOS, Androidzie i nawet na mobilnym systemie Firefox OS od Mozilli.

Obecnie konkurencja między Apple a Google wydaje się nierówna - Google ma przecież olbrzymie doświadczenie z mapami. Rzecz jednak w tym, że świat się zmienia i za kilka lat może się okazać, że mapy Apple są bardziej aktualne. Konkurencja napędzi rozwój wszystkich produktów, zresztą... spójrzmy prawdzie w oczy - lepszym impulsem dla firmy jest mocny konkurent niż fakt, że ludzie mogą ucierpieć, korzystając ze złych map.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930