Mama miała rację - wirtualne światy mogą być niebezpieczne

15-11-2008, 20:28

Zagrożenia występujące w światach wirtualnych są takie same, jak zagrożenia internetowe w świecie rzeczywistym - uważają specjaliści od bezpieczeństwa. Działa w nich wielu niebezpiecznych ludzi, którzy tylko czyhają na Twój błąd.

Gdy wkraczasz do wirtualnego świata po raz pierwszy, jesteś zobowiązany utworzyć własną postać, tzw. „awatara”. Istnieje możliwość utworzenia dowolnej liczby awatarów oraz postaci dowolnego rodzaju. Dzięki temu z poziomu świata wirtualnego nie można określić kim w rzeczywistości jest dany awatar, chociaż użytkownicy mogą utworzyć profil odpowiadający w pewnym stopniu ich prawdziwej tożsamości.

W światach wirtualnych działa wielu oszustów, którzy bez przeszkód i wzbudzania nadmiernych podejrzeń kontaktują się z pozostałymi użytkownikami tych miejsc. Przestępcy ci stosują techniki inżynierii społecznej do pozyskania od innych użytkowników wartościowych zasobów w danym świecie.

Jeśli jesteś zapalonym graczem, który poświęca wiele czasu na tworzenie wartościowych zasobów w świecie wirtualnym, ich strata w wyniku oszustwa może mieć katastrofalne skutki. W świecie wirtualnym, gdy nieznany awatar oferuje warunki zbyt dobre, żeby były prawdziwe, jest to zwykle próba oszustwa. Pomijając zasady rozgrywki w danym świecie, świadomość i zdrowy rozsądek są istotnymi czynnikami zapewniającymi graczowi ochronę przed oszustwem tego samego rodzaju, z jakim możemy się spotykać na ulicy w podejrzanej dzielnicy własnego miasta.

Specjaliści śledzący problem oszustw w wirtualnych światach przygotowali listę zawierającą podstawowe wskazówki, których należy przestrzegać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w tej sferze internetu:

  • Nie używaj nazwy użytkownika ani hasła do wirtualnego świata poza aplikacją służącą do wejścia do tego świata lub oficjalną witryną.

  • Nie podawaj nikomu spotkanemu w świecie wirtualnym hasła ani odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa podczas rozmowy na czacie lub za pomocą komunikatora.

  • Nie kupuj wirtualnej waluty dla osoby, która twierdzi, że sama nie ma możliwości dokonania zakupu.

  • Nie sprzedawaj wirtualnej waluty w imieniu osoby, która twierdzi, że sama nie ma możliwości sprzedaży.

  • Ze względów bezpieczeństwa w początkowej fazie odkrywania nowego świata wirtualnego dołącz do jednej z gildii obecnych w tym świecie.

  • Czytaj biuletyny z ostrzeżeniami na oficjalnej stronie świata wirtualnego.

  • Unikaj ofert od osób trzecich — na początku korzystaj wyłącznie z usług dostępnych w danym świecie.

W przypadku większości światów wirtualnych istnieją wersje aplikacji do uzyskiwania dostępu do danego świata zmodyfikowane przez hakerów lub najzwyczajniej fałszywe. Jeśli użytkownik decyduje się na korzystanie z aplikacji dostępowej innej niż oryginalna, należy stosować wyłącznie rozwiązania znanych i zaufanych producentów. Takie programy mogą w łatwy sposób przekazywać dane logowania oszustowi.

Jak zawsze pierwszym i najbardziej skutecznym środkiem ochrony jest zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku. Warto również pamiętać o stosowaniu oprogramowania zabezpieczającego przed internetowymi zagrożeniami, takimi jak firewall czy programy antywirusowe.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wirtualny świattag poradytag gry online
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930