Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Małe wideoserwisy mogą wkrótce zniknąć z Sieci - cd.

12-06-2007, 23:19

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o działaniach SFP-ZAPA, które rozesłało do właścicieli małych stron pisma z żądaniem opłat tantiemowych za osadzanie na nich wstawek wideo z serwisów społecznościowych. Zgodnie z zapowiedzią kontaktowałem się w tej sprawie z dużymi wideoserwisami, jak i z ZAPĄ.

Na początku należy wyjaśnić jedną sprawę. Do tej pory w informacjach na ten temat częściej padała nazwa SFP niż SFP-ZAPA. Jak się okazuje Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych jest co prawda częścią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ale są w pewnym stopniu niezależni od głównej części SFP i posiadającą odrębną siedzibę.

O ile ZAPA zajmuje się sprawami związanymi z prawami autorskimi, "podstawowa" część SFP koncentruje się na działaniach zupełnie innych - działalnością na rzecz kultury, organizowaniem festiwali, produkcją filmów debiutantów itp.

Duże wideoserwisy

Właściciele małych stron zamieszczając na swoich stronach pliki wideo najczęściej odtwarzają je zdalnie. Same pliki fizycznie znajdują się zazwyczaj na serwisach typu Metacafe.com czy Youtube.com. Rozesłałem do polskich serwisów kilka pytań dotyczących zaistniałej sytuacji:


  1. Czy ich firma otrzymała podobne pismo?

  2. Czy ich zdaniem Stowarzyszenie powinno się kontaktować z właścicielami stron
    korzystających ze zdalnych zasobów? (de facto hostowanych przez inny podmiot)

  3. Przy wielu filmach umieszczonych na wideo-portalach znajdują się kody do wklejenia na własną stronę - za ich pomocą można umieszczać na swoim WWW filmy z tychże portali. Czy w związku z tym osoba korzystająca z takich kodów w razie otrzymania "rachunków" lub innych pism może liczyć na wsparcie dostawcy usługi (zakłądając, że nie okaże się, że to właśnie ta osoba umieściła w sieci sporny materiał)?

1  2 3 4 5 6  - 


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031