Małe wideoserwisy mogą wkrótce zniknąć z Sieci - cd.

12-06-2007, 23:19

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o działaniach SFP-ZAPA, które rozesłało do właścicieli małych stron pisma z żądaniem opłat tantiemowych za osadzanie na nich wstawek wideo z serwisów społecznościowych. Zgodnie z zapowiedzią kontaktowałem się w tej sprawie z dużymi wideoserwisami, jak i z ZAPĄ.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na początku należy wyjaśnić jedną sprawę. Do tej pory w informacjach na ten temat częściej padała nazwa SFP niż SFP-ZAPA. Jak się okazuje Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych jest co prawda częścią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ale są w pewnym stopniu niezależni od głównej części SFP i posiadającą odrębną siedzibę.

O ile ZAPA zajmuje się sprawami związanymi z prawami autorskimi, "podstawowa" część SFP koncentruje się na działaniach zupełnie innych - działalnością na rzecz kultury, organizowaniem festiwali, produkcją filmów debiutantów itp.

Duże wideoserwisy

Właściciele małych stron zamieszczając na swoich stronach pliki wideo najczęściej odtwarzają je zdalnie. Same pliki fizycznie znajdują się zazwyczaj na serwisach typu Metacafe.com czy Youtube.com. Rozesłałem do polskich serwisów kilka pytań dotyczących zaistniałej sytuacji:


  1. Czy ich firma otrzymała podobne pismo?

  2. Czy ich zdaniem Stowarzyszenie powinno się kontaktować z właścicielami stron
    korzystających ze zdalnych zasobów? (de facto hostowanych przez inny podmiot)

  3. Przy wielu filmach umieszczonych na wideo-portalach znajdują się kody do wklejenia na własną stronę - za ich pomocą można umieszczać na swoim WWW filmy z tychże portali. Czy w związku z tym osoba korzystająca z takich kodów w razie otrzymania "rachunków" lub innych pism może liczyć na wsparcie dostawcy usługi (zakłądając, że nie okaże się, że to właśnie ta osoba umieściła w sieci sporny materiał)?

1  2 3 4 5 6  - 


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.