LusyPOS - nowe złośliwe oprogramowanie atakujące terminale POS

Po zeszłorocznym ataku na sieć hipermarketów Home Depot, w którym za pomocą zagrożenia JacksPOS wykradziono dane 56 mln kart, powstało zapotrzebowanie na kolejne tego typu programy. W sukurs przyszli Rosjanie.

RSA, dział zabezpieczeń firmy EMC, opublikował najnowszy raport „Online Fraud Report” przedstawiający najważniejsze informacje odnośnie trendów w atakach typu phishing, m.in. listę państw, w których w ostatnim miesiącu wykrywa się najwięcej ataków, a także wyliczenia dotyczące poniesionych w ten sposób straty finansowe.

W ostatnim czasie specjaliści RSA namierzyli nowe złośliwe oprogramowanie, reklamowane na jednym z rosyjskich forów cyberprzestępczych. Program nazywa się LusyPOS i jest przeznaczony do przeprowadzenia ataków na systemy POS oparte na platformie Windows w celu kradzieży danych kart kredytowych. Złośliwe oprogramowanie jest dostępne w dwóch pakietach przeznaczonych dla początkujących i zaawansowanych cyberprzestępców. Dotychczas eksperci RSA nie ustalili, czy LusyPOS została wykorzystana do przeprowadzenia ataków i czy zrzuty ekranów z panelu kontrolnego programu, opublikowane na forum, są prawdziwe.

Według RSA to nie przypadek, że w Stanach Zjednoczonych zauważalny jest rozwój tego typu złośliwego oprogramowania, gdyż nadal znaczna część osób posiada karty kredytowe z paskiem magnetycznym, a wdrożenie standardu EMV dopiero się rozpoczęło. Jednakże ze względu na wzrost ataków na systemy POS znaczna część sprzedawców wprowadza dodatkowe technologie zabezpieczające, jak na przykład tokenizację. Zdaniem ekspertów RSA w 2015 roku będziemy obserwować znaczny wzrost różnych wariantów ataków na systemy POS.

Według raportu RSA:

  • W listopadzie 2014 roku zidentyfikowano 61278 ataków typu phishing, co oznacza wzrost o 76% w porównaniu z wynikami z października 2014.
  • Połowa wszystkich ataków phishingowych była hostowana przez Stany Zjednoczone. Argentyna jest drugim krajem z największym odsetkiem hostingu – 5%. Na kolejnych miejscach znalazły się Wielka Brytania i Niemcy (po 4%).
  • 74% ataków phishingowych  było ukierunkowanych na Stany Zjednoczone. Inne kraje, które najczęściej były celem tego typu ataków to Wielka Brytania (9%), Kanada (4%) i RPA (3%).
  • Straty finansowe wynikające z ataków phishingowych w listopadzie 2014 są szacowane globalnie na sumę 594 milionów dolarów.

Z pełną wersją nowego raportu „RSA Online Fraud Report” można zapoznać się poniżej:

RSA Online Fraud Report


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy