Lokować czy inwestować?

24-10-2017, 10:09

Błogosławieni, którzy mają ten problem: „mam trochę pieniędzy i zastanawiam się, jak je ulokować”. Zewsząd namawiani jesteśmy do oszczędzania i inwestowania, problem tylko w tym, że kto dużo zarabia, ten z reguły także dużo pracuje, a więc nie ma zbyt wiele czasu (a pewnie i siły) na to, by długo i starannie analizować różne możliwości lokaty kapitału. Możliwości tych jest wiele: jest giełda, jest Forex, są nieruchomości, dzieła sztuki, złoto, obligacje, fundusze inwestycyjne, lokaty i konta bankowe.

money

Pewien kłopot sprawia polskie słowo „oszczędzanie”, ponieważ oznacza ono zarówno minimalizowanie wydatków i kosztów, jak i odkładanie nadwyżek finansowych. W tym drugim wypadku oznacza przeważnie wpłacenie pieniędzy na konto oszczędnościowe lub założenie lokaty. Inne działania, związane już z mniejszym lub większym ryzykiem, to inwestowanie.

Dylemat wiąże się właśnie z ryzykiem. Kto chce, by jego pieniądze przyniosły realne, dodatkowe pieniądze, ten musi inwestować. Na inwestycji ma szansę zarobić, ale ryzykuje też stratę. Bezpieczne lokowanie pieniędzy to natomiast bank z jego kontem oszczędnościowym i lokatami. Tu jednak trudno mówić o zarobku, tym bardziej, że to, co wypracuje nasze konto lub lokata, zostanie w części zmarnowane przez podatek Belki, który jakoś uparcie nie chce zniknąć z polskiego ustawodawstwa, choć wprowadzany był tylko tymczasowo, dawno już temu.

Lokata a konto oszczędnościowe

Dwie zasadnicze różnice dzielą konta i lokaty oszczędnościowe: konto daje większą swobodę dysponowania pieniędzmi, bo można w dowolnym momencie wypłacić sobie dowolną sumę, nie tracąc zarobionych odsetek, natomiast zerwanie lokaty często wiąże się z ich utratą. Oprocentowanie lokaty jest za to wyższe (choć tylko nieznacznie) od tego gwarantowanego na koncie. Jedna i druga forma oszczędzania jest – ze względu na niskie oprocentowanie i podatek – de facto możliwością bezpiecznego przechowywania pieniędzy z nadzieją na to, że ich realna wartość nie spadnie. Nadzieję taką dość trudno podeprzeć obliczeniami, ponieważ oficjalne wskaźniki inflacji i wzrostu cen mają się często nijak do tego, co realnie odczuwamy w portfelu, płacąc rachunki i robiąc zakupy.

Jeżeli jednak decydujemy się na lokatę, warto wziąć pod uwagę, że występuje ona w wielu formach i postaciach. Dostępne w Polsce lokaty i konta oszczędnościowe porównuje serwis Financer.com Polska. Objaśnia on także wiele zawiłości związanych z lokatami, co pozwoli nawet kompletnemu laikowi zapoznać się z możliwościami powierzenia kapitału bankowi lub prywatnej firmie.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: