Litewska prokuratura wszczęła dochodzenie ws. portalu kresowy.pl

Dziennik.pl 19-03-2011, 09:57

Prokuratura Generalna Litwy wszczęła dochodzenie w sprawie zamieszczonych na polskim portalu kresowy.pl materiałów, w których można się dopatrzyć próby naruszenia suwerenności Litwy przy użyciu siły - poinformowały media w Wilnie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dochodzenie wszczęto na wniosek posła partii współrządzącej Gintarasa Songaily, znanego z antypolskiego nastawienia. "Większość filmów (zamieszczonych na portalu - przyp. PAP) nosi znamiona oczywistego szowinizmu, agresywnego rewanżyzmu, a nawet ma charakter ekspansjonistyczny" - napisał w swym liście do prokuratury poseł Songaila. W styczniu zwrócił się on do prokuratury z prośbą o wszczęcie dochodzenia "w sprawie domniemanego targnięcia się na integralność terytorialną Republiki Litewskiej".

Według posła w niektórych materiałach filmowych na portalu kresowy.pl roszczenia terytorialne są wysuwane nie tylko wobec Litwy, Białorusi, Ukrainy, ale też wobec Czech, Słowacji, Niemiec, a nawet Rosji. W swym liście Songaila pisze, że portal jest stroną internetową Instytutu Kresów Rzeczpospolitej, który wspierają polskie instytucje rządowe, że Instytut ten powstał w miejsce zamkniętego "za nietaktowne działania względem państw sąsiednich" Instytutu Kresowego powołanego przez samorząd warszawski.

Ustalenie, kto stoi za działalnością portalu, nie jest jednak łatwe. Na stronie głównej portalu kresowy.pl jest nagłówek "Instytut Kresów Rzeczpospolitej". Wyszukiwarki internetowe wskazują, że to strona stowarzyszenia "Instytut Kresów Rzeczypospolitej", którego prezesem jest płk Jan Niewiński. Niewiński jest zaskoczony informacją, jakoby jego organizacja była związana z portalem.

Więcej szczegółów w serwisie Dziennik.pl w artykule pt. Litewska prokuratura wszczęła dochodzenie ws. polskiego portalu Kresowy.pl

PAP

dziennik.plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag prokuraturatag Litwatag kresowy.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.