Likwidacja biura - co zrobić z elektrośmieciami, meblami i wyposażeniem?

24-10-2019, 10:00

Upadłość, przeniesienie firmy do innego miasta lub państwa - to tylko kilka sytuacji, które wymuszają zamknięcie i likwidację biura. Jakie odpady wówczas powstają i co z nimi zrobić? Przedstawiamy poradnik, jak w legalny sposób pozbyć się elektrośmieci, mebli i starego wyposażenia.

biuro

Zamknięcie firmy lub przeniesienie jej siedziby pod inny adres wiąże się z wieloma trudnościami. W ich natłoku często jednak zapominamy o nietypowych lub wielkogabarytowych odpadach, które generowane są podczas likwidacji biura. Podobnie jak w przypadku opróżniania mieszkań, w Krakowie, Warszawie czy Trójmieście problem jest powszechny, bo filie firm zamykane są lub przenoszone do innych - tańszych niż Polska - krajów. Zdecydowana większość śmieci, które powstają podczas likwidacji biura, nie może trafić do zwykłego kontenera na odpady komunalne. Co więc zrobić z przedmiotami, z których korzystaliśmy w biurze, a których teraz nie będziemy już używać?

Najmniejsze trudności wiążą się ze sprzętami nadal nadającymi się do użytku. Bez względu na to, czy chodzi o meble, sprzęt elektroniczny i elektryczny czy wyposażenie, takie jak lampy, ekspresy do kawy czy regały magazynowe, możemy je po prostu sprzedać, odzyskując w ten sposób choć część pieniędzy. Jeśli zaś podejrzewamy, że ich stan może utrudnić znalezienie kupca, możemy oddać je za darmo potrzebującym rodzinom lub instytucjom charytatywnym.

Co jednak w sytuacji, gdy ich stan uniemożliwia dalsze użytkowanie? Przedstawiamy sposoby na to, jak radzić sobie z trzema najpopularniejszymi rodzajami odpadów powstających podczas likwidacji biura: elektrośmieciami, meblami oraz wyposażeniem wnętrz.

Co zrobić z elektrośmieciami po likwidacji biura?

Komputery, drukarki, skanery bądź niszczarki intensywnie eksploatowane przez pracowników firm w momencie likwidacji biura nie przedstawiają dużej wartości. W większości przypadków są to sprzęty poleasingowe, a dane przedsiębiorstwo jest którymś z kolei ich użytkownikiem, co znacznie przyczynia się do obniżenia ich ceny. Dlatego najprostszym rozwiązaniem będzie potraktowanie ich jako elektrośmieci.

Do tej grupy powinniśmy zaklasyfikować też wszystkie lampy, żarówki i świetlówki, lodówkę pracowniczą, czajnik, ekspres czy kuchenkę mikrofalową. PSZOK-i przyjmują tego typu odpady od przedsiębiorstw, ale odpłatnie - według cennika znajdującego się w regulaminie tego punktu. Ich wywiezienie można również zlecić specjalistycznej firmie. Skorzystanie z usług fachowców oferujących opróżnianie pomieszczeń ma wielki atut i przewagę nad samodzielnym transportem odpadów do PSZOK-u – zwykle oferują również odbiór odpadów, a także pomoc przy ich zniesieniu i załadunku.

Co zrobić z meblami i wyposażeniem po likwidacji biura?

Podobnie ma się sprawa z meblami, które po latach intensywnej eksploatacji często nadają się tylko i wyłącznie do śmieci. Wówczas ich wywóz należy powierzyć zewnętrznemu przedsiębiorstwu. Przy wyborze wykonawcy usługi koniecznie sprawdźmy jednak, czy dany podmiot posiada wpis do rejestru instytucji zajmujących się gospodarką odpadami na terenie danej gminy.

Co natomiast zrobić ze starym wyposażeniem i elementami wystroju wnętrza? Jeśli chodzi o zdjęte wykładziny, zerwane podłogi i płytki bądź fragmenty skutych ścian, powinniśmy traktować je jako gruz budowlany (jednak nie czysty a zanieczyszczony). Ich wywóz również należy powierzyć licencjonowanej firmie. Przy zamawianiu usługi należy jednak zaznaczyć, z jakim rodzajem odpadów mamy do czynienia, bo ich transport wymaga użycia odpowiedniego kontenera.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotolia.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.