LibreOffice rośnie bez wsparcia Oracle

06-10-2010, 13:56

Projekt LibreOffice nie uzyska wsparcia Oracle. Będzie się rozwijał całkowicie odrębnie od OpenOffice.org, a więc już niebawem możemy mieć dwa inne i liczące się wolne pakiety biurowe. LibreOffice, mimo iż jest projektem bardzo młodym, zanotował już dziesiątki tysięcy pobrań oprogramowania.

W DI wspominaliśmy, że pod koniec września z projektu OpenOffice wyodrębnił się nowy, niezależny od Oracle projekt LibreOffice. Stoi za nim organizacja The Document Foundation (TDF), która już otrzymała wsparcie takich podmiotów, jak Canonical, Red Hat, Novell i Google. Oracle została tylko zaproszona do współpracy.

Wykorzystanie kodu OpenOffice.org w nowym projekcie wydawało się konieczne, od kiedy Oracle przejęła Sun i stała się głównym sponsorem OpenOffice.org. W ostatnim czasie Oracle żądała wstrzymania sprzedaży Androida i zapowiedziała koniec OpenSolarisa. Wydawało się, że firma jest wrogo nastawiona do open source, a OpenOffice.org to projekt bardzo ważny dla tego ruchu.

>>> Czytaj: OpenOffice.org zagrożony przez Oracle?

Początkowo nie było wiadomo, co Oracle sądzi o LibreOffice i czy będzie w stanie jakoś wesprzeć ten projekt. Teraz już wiadomo, że Oracle nie wesprze The Document Foundation.

- Ze 100 mln użytkowników wierzymy, że OpenOffice.org jest najbardziej zaawansowanym i najbogatszą w funkcje implementacją i mocno zachęcamy społeczność OpenOffice do kontynuowania  wnoszenia wkładu przez www.openoffice.org - czytamy w oficjalnym stanowisku Oracle, które opublikował m.in. ComputerWorld.

Przedstawiciele Oracle życzyli też szczęścia fundacji, jeśli ma ona przyczynić się do rozwoju OpenOffice i formatu ODF. Wygląda na to, że fundacja ma to szczęście, co potwierdza wpis na blogu Italo Vignoli, wcześniej członka projektu OpenOffice.org, a obecnie przedstawiciela TDF.

Vignoli podaje, że wersja beta oprogramowania LibreOffice została pobrana już 80 tys. razy. Infrastruktura projektu też się rozrosła. Dysponuje on 45 działającymi mirrorami w 25 krajach. To połowa liczby mirrorów, jaką dysponuje OpenOffice.org.

Kod na rzecz projektu LibreOffice przekazało już 27 ochotników. Około 100 deweloperów udziela się na kanale IRC projektu. 2 tys. osób zapisało się na listę z ogłoszeniami TDF (announce@) i około 300 osób dyskutuje na liście discuss@. Około 600 ludzi śledzi tweety fundacji i ma ona ponad tysiąc fanów na Facebooku.

- Fundacja rozumie, że Oracle nie ma teraz w planach wspierać Fundacji lub przekazywać jej społeczności zasoby, takie jak znak towarowy OpenOffice.org. Jednakże Fundacja ma nadzieję, że to stanowisko się zmieni, gdy firma zobaczy, że społeczność ochotników - istotny komponent dawnego sukcesu OpenOffice - przechyli swoje wsparcie na rzecz nowej Fundacji. W międzyczasie Fundacja będzie rozwiać oprogramowanie pod marką LibreOffice - podsumowuje Vignoli.

>>> Czytaj: Nie daj się nabrać na Open Office'a za SMS


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy