Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Leczenie alkoholizmu w Bielsku-Białej - jak zrobić to skutecznie?

04-05-2022, 10:57

Większość osób uzależnionych od spożywania alkoholu etylowego uważa, że ma kontrolę nad ilością i częstotliwością wypijanych trunków. Prawda jest jednak zgoła inna. Zaprzeczenie chorobie to najczęstszy błąd alkoholików, który wpływa na znaczne opóźnienie w podejmowaniu pierwszych oddziaływań terapeutycznych. Pierwsze fazy rozwoju uzależnienia przebiegają bowiem niemal bezobjawowo. Osoby postronne, nawet z najbliższego otoczenia nałogowca, rzadko zauważają subtelne oznaki nieprawidłowości w jego zachowaniu. Leczenie alkoholizmu w Bielsku-Białej i innych polskich miastach rozpoczyna się zatem zwykle wtedy, gdy chory zmaga się już z przewlekłym uzależnieniem lub krytyczną jego fazą. Wówczas niemożliwe staje się samodzielne przerwanie ciągu alkoholowego, którego długość może sięgać nawet kilkunastu tygodni.

Leczenie alkoholizmu w Bielsku-Białej

Leczenie alkoholizmu w Bielsku-Białej odbywa się pod okiem i przy wsparciu specjalistów w Centrum Medycznym Galmedic. Oferują oni detoksykację, czyli odtrucie, wszywkę alkoholową i psychoterapię. Celem postępowania terapeutycznego jest nauka chorego życia bez substancji odurzającej oraz zmiana jego przyzwyczajeń i wzorców zachowań społecznych. Każdy alkoholik powinien nie tylko zadbać o stan swojej kondycji fizycznej, ale również zdrowia psychicznego. Z tego względu elementy kompleksowej terapii uzależnienia, proponowane w większości ośrodków, wpływają na obie sfery życia człowieka. Alkoholik uczy się również asertywności i świadomej odmowy osobom, które proponują mu spożycie choćby śladowej ilości alkoholu. Raz przerwany ciąg alkoholowy nie powinien być wznawiany, gdyż zachowanie to skutkuje nawrotem schorzenia.

Choroba alkoholowa i przerywanie ciągu alkoholowego

Brak kontroli nad piciem i ilością spożywanego alkoholu etylowego, długotrwałe pozostawanie w ciągach alkoholowych, zwiększona tolerancja etanolu i koncentrowanie się wyłącznie na swoim pragnieniu jego spożywania – to główne objawy, które świadczą o uzależnieniu. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że alkoholizm to choroba postępująca, która nieleczona prowadzi do śmierci chorego. W związku z tym jej terapię zaleca się rozpocząć nawet na wczesnym stadium rozwoju. Kompleksowe leczenie alkoholizmu w Bielsku-Białej w Centrum Medycznym Galmedic to usługa kierowana do wszystkich pełnoletnich uzależnionych, bez względu na fazę zaawansowania nałogu i ich stan zdrowia.

Dzięki wszywce i detoksykacji ułatwia się bezpieczne i skuteczne przerywanie ciągu alkoholowego. Długotrwałe spożywanie etanolu przyczynia się bowiem do powstawania znacznych uszkodzeń w strukturze i sposobie funkcjonowania wszystkich organów. Wpływa na współpracę nerek, wątroby, serca, trzustki, żołądka, mózgu. Zregenerować uszkodzone komórki można wyłącznie wtedy, gdy uzależniony pacjent zdecyduje się utrzymać stałą wstrzemięźliwość. Odpowiednio zmotywowany przechodzi przez każdy etap terapii alkoholizmu pod okiem fachowców.

Leczenie alkoholizmu w Bielsku-Białej – kompleksowe metody

Pacjentom zdecydowanym na rozpoczęcie walki z nałogiem, specjaliści Centrum Medycznego Galmedic proponują takie usługi jak: odtrucie alkoholowe, kroplówki na kaca, awersyjne metody wspomagania leczenia alkoholizmu (Esperal), psychoterapię. Ich połączenie i równoczesne zastosowanie zwiększa skuteczność terapii, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia nawrotu schorzenia.

Odtrucie alkoholowe

Pierwszym krokiem na drodze do rozpoczęcia życia w trzeźwości jest dla większości pacjentów odtrucie alkoholowe. Umożliwia ono skuteczne przerwanie ciągu, szybką regenerację organizmu, wypłukanie z niego toksyn poalkoholowych i metabolitów etanolu, a także przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej ustroju. Podczas detoksykacji specjaliści oferują pacjentom stałą opiekę i eksperckie wsparcie. Nieodłącznym elementem tej terapii są dożylne wlewy witaminowe i farmakologiczne środki uśmierzające ból, uspokajające, nasenne, przeciwwymiotne. Ograniczają one nasilenie i dokuczliwość objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. On zaś występuje u chorych zwykle już kilkadziesiąt minut po nagłym odstawieniu substancji odurzającej. Dlatego nie zaleca się przerywania ciągu alkoholowego w warunkach domowych. Wyłącznie przebywając w stacjonarnych warunkach placówki medycznej, pacjent znajduje się pod nieprzerwaną i specjalistyczną opieką lekarza (internisty lub psychiatry). To on adekwatnie i niezwłocznie odpowiada na wszelkie potrzeby chorego. Dba o jego dobre samopoczucie i bezpieczeństwo podczas przebiegu każdego etapu odtrucia.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Leczenie alkoholizmu w Bielsku-Białej w przypadku niektórych pacjentów może wymagać zastosowania metod wzmacniających ich motywację do kontynuowania terapii i utrzymania stanu abstynencji. Jedną z nich jest zastosowanie wszywki alkoholowej, czyli popularnego Esperalu. Ma on postać jałowych tabletek, implementowanych podskórnie do ciała pacjenta, do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Zabieg „zaszycia” jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym chorego. Trwa od 30 do 45 minut i wykonywany jest w ramach procedury chirurgii jednego dnia.

Działanie wszywki alkoholowej opiera się na wywołaniu u nałogowca awersji do spożywania nawet najmniejszych dawek etanolu. Stopniowo, podczas wizyty konsultacyjnej, poznaje on bowiem zasady stosowania Esperalu. Zapoznaje się też ze skutkami ubocznymi niestosowania się do zaleceń lekarskich podczas terapii. Podstawowym z nich jest bezwzględna konieczność utrzymania stałej abstynencji. Próby przepicia leku kończą się pojawieniem nieprzyjemnych dolegliwości psychosomatycznych, które określa się mianem reakcji disulfiramowej. Ponieważ nałogowiec obawia się zarówno ich wystąpienia, jak i nasilenia, powstrzymuje się od picia. Wszywka działa więc jak „strażnik trzeźwości”.

Reakcję disulfiramową wywołuje zatrzymanie w organizmie człowieka produkcji dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu niezbędnego w procesie metabolizmu alkoholu w wątrobie. W wyniku zaburzenia tego procesu etanol trawi się do szkodliwej postaci aldehydu octowego, napotykając na skuteczną przeszkodę. Do postaci nietoksycznej nie może zaś zostać szybko przekształcony właśnie przez niedobór enzymu. Kumulując się w organizmie, toksyna wywołuje ból głowy, mięśni, drżenia, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, nadpotliwość, nudności, wymioty, lęk, omamy i halucynacje. Dla trzeźwego organizmu Esperal jest całkowicie obojętny. Wymienione objawy występują wyłącznie po połączeniu wszywki z alkoholem. Dlatego też terapię awersyjną proponuje się świadomym i współpracującym pacjentom.

Leczenie alkoholizmu w Bielsku-Białej – psychoterapia

Nieodłącznym elementem leczenia alkoholizmu powinna być również psychoterapia. Oddziaływania terapeutyczne nie mogą bowiem ograniczać się do niwelowania fizycznych objawów zatrucia etanolem lub symptomów głodu alkoholowego. By zapewnić pacjentowi długotrwałe efekty lecznicze, konieczna jest zmiana jego nastawienia do nałogu i uświadomienie mu posiadanych trudności. W Centrum Medycznym Galmedic osoby uzależnione mogą skorzystać zarówno z psychoterapii indywidualnej, jak i grupowej. Specjaliści oferują ponadto chorym uczestnictwo w grupach wsparcia. Doboru odpowiedniej metody dokonuje się wyłącznie po wcześniejszej konsultacji pacjenta z lekarzem. Z pomocą specjalisty określa się cele terapeutyczne, potrzeby i preferencje chorego. Podczas spotkań z terapeutą przekształca się dotychczasowe wzorce zachowań w te akceptowane społecznie. Alkoholik uczy się radzić ze skutkami nadmiernego stresu, złością, rozdrażnieniem i objawami głodu alkoholowego. Specjaliści podpowiadają mu także nowe sposoby na owocne spędzanie wolnego czasu, bez alkoholu w tle.

Skuteczność

Skuteczność wymienionych oddziaływań terapeutycznych uzależniona jest przede wszystkim od prawidłowej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta, która powinna poprzedzać podjęcie leczenia. Istotne jest to, w jakiej fazie uzależnienia chory zgłosi się do placówki medycznej – im szybciej, tym mniejsze uszkodzenia tkanek go dotyczą. Jeżeli zmaga się z objawami zespołu odstawiennego lub schorzeniami współistniejącymi, jego leczenie zwykle przybiera formę długotrwałego odwyku, podczas którego zaleca się zastosowanie kilku z wymienionych elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej.


Ostatnie artykuły:
« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031