Last minute dla PIT-u

komunikat prasowy 26-04-2012, 08:52

Pozostały tylko cztery dni na rozliczenie się z fiskusem. Warto poznać zmiany, jakie czekają w tym roku na przedsiębiorców podczas wypełniania deklaracji podatkowych PIT-36 lub PIT-36L.

Choć do ostatecznego terminu przesłania deklaracji na adres odpowiedniego Urzędu Skarbowego i rozliczenia podatku pozostało tylko kilka dni, wciąż możemy ułatwić sobie to zadanie. Pamiętajmy, że za nieuregulowanie należności podatkowej w terminie nieprzekraczającym 30 kwietnia grożą karne odsetki i mandat. Deklaracje kieruje się do właściwej placówki w miejscu zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.

Do złożenia blankietu PIT-36 zobowiązani są wszyscy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Z kolei PIT-36L dotyczy przedsiębiorców rozliczających się według podatku liniowego. Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych w bieżącym roku wymienić należy uproszczenie rozliczenia ulgi internetowej, zmiany w katalogu osób samotnie wychowujących dzieci oraz poszerzenie zakresu korzystania z ulgi rehabilitacyjnej – mówi Anna Hugiel-Lazarowicz, specjalista prawa podatkowego współpracująca z wfirma.pl.

Pomoc dla przedsiębiorców

Duża odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy oraz konieczność bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania powodują, że wielu drobnych przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości w swojej firmie. Aby podsumowanie roku przebiegło sprawniej, można zdecydować się na pomoc biura rachunkowego lub posiłkować się przy rozliczeniach coraz popularniejszą księgowością internetową. Drugie rozwiązanie, po wykupieniu miesięcznego abonamentu umożliwia dostęp do bieżąco aktualizowanej platformy, która po wprowadzeniu niezbędnych danych wykona za nas wszystkie obliczenia. Za pośrednictwem systemu możemy następnie wysłać wypełnioną e-deklarację bezpośrednio do odpowiedniego urzędu.

– Księgowość internetowa to jednak dużo więcej niż pomoc we właściwym wypełnieniu deklaracji – mówi Anna Hugiel-Lazarowicz, specjalista prawa podatkowego współpracująca z wfirma.pl. Platforma dostępna za pośrednictwem przeglądarki internetowej pozwala m.in. rejestrować wszelkie koszty, prowadzić ewidencję Księgi Przychodów i Rozchodów czy wystawiać faktury. A nad wszystkim czuwa szereg specjalistów, gotowych udzielić nam niezbędnych porad za pośrednictwem internetu dodaje ekspert.

Księgowość internetowa dedykowana jest głównie mikroprzedsiębiorstwom i małym firmom, w których rozliczane są znaczne ilości dokumentów wystawianych na niskie kwoty. Na korzyść księgowości internetowej przemawia więc przede wszystkim cena. W porównaniu do kosztów korzystania z biura rachunkowego, pozwala ona zaoszczędzić nawet 5 000 zł rocznie.

Popularne e-deklaracje

Polacy coraz częściej szukają możliwości na ułatwienie sobie prowadzenia księgowości w małej firmie, oszczędzając czas i pieniądze. Dużą popularnością cieszy się składanie zeznań w specjalnych automatach w Urzędach Skarbowych lub poprzez e-deklaracje. Choć osobiste przekazywanie blankietów PIT wciąż jest najpopularniejszą formą rozliczania, z danych udostępnionych przez fiskusa wynika, że od początku 2012 r. podatnicy złożyli 5,52 mln elektronicznych deklaracji podatkowych. Ministerstwo Finansów z roku na rok odnotowuje wzrost podatników wypełniających formularz przez internet i przewiduje, że w tym roku zostanie pobity kolejny rekord.

Czytaj także: Przychód poniżej 200 zł z umowy zlecenia poza rocznym PIT-em


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy