Krowy pomogą w ładowaniu laptopów

25-10-2007, 13:57

System zasilania, którego istotnym elementem są krowy, opracowali inżynierowie pracujący nad supertanim laptopem OLPC. Ich "wynalazek" świetnie sprawdzi się w warunkach indyjskiej wioski.

Przypomnijmy, że projekt OLPC ma na celu udostępnienie dzieciom w krajach rozwijających się tanich laptopów. Te maszyny wymagają jednak energii elektrycznej i twórcy OLPC cały czas głowią się nad nowymi źródłami zasilania.

Inżynierowie pracujący w wiosce niedaleko Bombaju mieli nie lada problem. Światło słoneczne nie jest tam na tyle mocne, aby zbudować tani i wydajny system zasilania energią słoneczną. Wiatry też nie sprzyjają produkowaniu prądu, a używanie agregatów prądotwórczych na paliwo jest drogie.

Zainteresowanie członków projektu OLPC w sposób naturalny zwróciło się w stronę bydła chodzącego po pobliskich polach.

Z myślą o krowach inżynierowie zbudowali prosty system zasilania wykorzystujący prądnice ze starego Fiata (auta bardzo popularnego w Indiach) oraz koła i pasy tworzące przekładnię pasową.
zasilanie laptopów OLPC
Więcej zdjęć tego urządzenia, przypominającego wyglądem niektóre dzieła McGyvera, są dostępne na stronach laptop.org.

Jeden z twórców systemu - Arjun Sarwal - napisał na grupie dyskusyjnej OLPC, że nie musi to być ostateczne i powszechne rozwiązanie, ale powinno ono pokazywać, ze odpowiednie wykorzystanie dostępnych w trudnych warunkach materiałów pozwala na rozwiązanie problemów z energią.

Źródło: laptop.org
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag OLPCtag krowytag Indietag energiatag bydło
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy