Król rosyjskiego internetu ufundował fizykom nagrodę wyższą od Nagrody Nobla

05-08-2012, 22:46

Anegdota głosi, że do Nagrody Nobla trzeba przede wszystkim... dożyć - uczeni mają szansę ją otrzymać, dopiero gdy ich teorie zostaną potwierdzone eksperymentalnie, co trwa często długie lata. Miliarder Jurij Milner, który kontroluje trzy czwarte rosyjskiego internetu, rozdziela nagrody według innych kryteriów.

Po 3 miliony dolarów otrzymali pierwsi laureaci Nagrody Fizyki Fundamentalnej, którą ustanowił rosyjski potentat w branży internetowej. Suma ta przewyższa ponad 2,5-krotnie wartość Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Jurij Milner osobiście wybrał dziewięciu badaczy, których pracę postanowił uhonorować. Jak wynika z informacji podanych przez PAP, są to:

 • Nima Arkani-Hamed - zajmuje się przestrzenią wielowymiarową, nowymi teoriami dotyczącymi bozonu Higgsa, rozwija teorię supersymetrii i inne skomplikowane modele matematyczne opisujące budowę Wszechświata na poziomie cząstek elementarnych;
 • Alan Guth - prowadzi prace nad rozszerzaniem się Wszechświata, w których koncentruje się na fluktuacjach gęstości Wszechświata oraz na zagadnieniu wiecznie rozszerzającej się czasoprzestrzeni;
 • Alexei Kitaev - został doceniony za teoretyczne prace nad możliwymi konstrukcjami komputerów kwantowych;
 • Maxim Konstevich - przedstawił nowe matematyczne rozwiązania, które pozwalają rozwinąć teorie fizyczne;
 • Andrei Linde - pracuje nad rozszerzaniem się Wszechświata, w tym nad teorią wiecznego chaotycznego rozszerzania się wszechświatów równoległych, zajmuje się również teorią strun;
 • Juan Maldacena - bada powiązanie grawitacji z kwantową teorią pola, w swoich pracach wykazał, że zjawisko czarnych dziur jest możliwe do opisania przez mechanikę kwantową;
 • Nathan Seiberg - pracuje nad kwantową teorią pola i teorią strun;
 • Ashoke Sen - został nagrodzony za wkład w teorię strun;
 • Edward Witten - otrzymał nagrodę za wkład w rozwiązywanie takich problemów, jak wykrywanie ciemnej materii, a także wykorzystanie narzędzi matematycznych w fizyce.

Od razu widać, że Jurij Milner uhonorował badaczy, których teorie nie uzyskały dotąd potwierdzenia i - być może - nigdy go nie uzyskają. Z tego względu część środowiska naukowego krytykuje nową nagrodę. Jej fundator (z wykształcenia zresztą fizyk) nie przejmuje się krytyką.

Warto jednak zauważyć, że laureaci kolejnych edycji tak dużych nagród już nie otrzymają - regulamin dostępny na stronie www.fundamentalphysicsprize.org przewiduje, że 3 miliony dolarów zostaną podzielone między dowolną liczbę uczonych. Kandydatów do nagrody może zgłaszać każdy, a jej kapitułę będą stanowić fizycy uhonorowani w tym roku.

Czytaj także: Blisko bozonu Higgsa - wielki przełom, którego nie zrozumiemy

Sonda
Czy nagradzanie naukowców, których teorii nie można potrwierdzić eksperymentalnie, ma sens?
 • Tak
 • Nie
 • Nie wiem
wyniki  komentarze

Wybór akurat tej dziedziny nauki nie jest przypadkowy. Jak już wspomnieliśmy, Jurij Milner sam studiował fizykę i to nie byle gdzie, bo na Uniwersytecie Moskiewskim, potem robił doktorat w Instytucie Fizyki Akademii Nauk. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, pierwszy milion zarobił u boku Michaiła Chodorkowskiego, ale w porę się usamodzielnił. Zaczął inwestować w różne przedsięwzięcia internetowe. Jego pierwszym ruchem było uratowanie przed bankructwem serwisu Mail.ru, kolejnym - stworzenie rosyjskojęzycznych klonów zachodnich usług. Inwestował też w zagraniczne projekty internetowe, m.in. w Facebooka i Twittera, a na polskim gruncie - w Naszą Klasę. Dziś, mając miliardy, wspiera naukowców... i nie jest w tym osamotniony.

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy w Dzienniku Internautów, że współzałożyciel Microsoftu Paul Allen ma zainwestować 200 milionów dolarów w budowę nowego pojazdu kosmicznego, który zastąpi wycofane przez NASA wahadłowce. Z kolei Mike Lazaridis, założyciel Research in Motion, przekazał 100 milionów dolarów kanadyjskiemu Perimeter Institute for Theoretical Physics, który prowadzi badania dotyczące teorii strun, kosmologii oraz fizyki molekularnej.

Czytaj także: Zrobili tranzystor z jednego atomu (wideo)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Rosjatag naukowcytag naukatag nagrodytag Jurij Milnertag fizyka
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031