Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wygląda kremacja i jakich formalności należy dopełnić? Czy kremacja jest kosztowna, a także, co trzeba wiedzieć o niej, zanim zdecydujemy się na taki krok? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Zakład pogrzebowy pomaga w dopełnieniu formalności

Jeśli już zdecydowaliśmy o kremacji, konieczne będzie dostarczenie wszelkich niezbędnych dokumentów, tak, aby kremacja mogła odbyć się zgodnie z prawem. Potrzebujesz zatem:

  • zgody na kremację, podpisanej przez członka rodziny zmarłego lub osobę, która zajmuje się organizacją pogrzebu
  • skrócony odpis aktu zgonu

W zakładzie pogrzebowym ciało do kremacji zostanie ubrane w odzież uprzednio wybraną przez rodzinę. Może być ono także owinięte całunem, co oczywiście obniża koszty całej ceremonii pogrzebowej. Ponadto, w firmie pogrzebowej rodzina zmarłego, który ma zostać skremowany, musi dokonać wyboru trumny. Trumna musi być wykonana z takich materiałów, aby mogła być całkowicie spopielona. Możliwe jest umieszczenie ciała w trumnie:

  • sosnowej
  • wiklinowej
  • tekturowej

Bardzo istotną kwestią, oprócz trumny, która koniecznie powinna być wykonana z naturalnych materiałów jest także kwestia nieumieszczania w trumnie żadnych sztucznych substancji i materiałów. Nie wolno wkładać do trumny też żadnych płynów, a jeśli zmarły miał rozrusznik serca, musi być on usunięty w szpitalu.

Jak wygląda kremacja i ile kosztuje?

Każdy zakład pogrzebowy (Epitafium Kraków) ma nieco inne ceny. Jednak każda kremacja będzie zdecydowanie tańsza niż tradycyjny pochówek. W samym procesie kremacji może uczestniczyć rodzina oraz znajomi zmarłego, ale jeśli nie wyrażą takiej woli nie jest to koniecznością. Pochówek urny wygląda identycznie jak pochówek tradycyjny. Wiedz jednak, że na urnę nie potrzeba aż tyle miejsca, co na pełnowymiarową trumnę, dlatego i w tym przypadku koszty mogą być niższe. Kremacja najpopularniejsza jest obecnie w krajach skandynawskich i USA, ale w Polsce też z roku na rok zyskuje na popularności. Zasiłki pogrzebowe, choć nie wysokie mogą w całości pokryć koszty kremacji (ok.1000zł).

Rodzina może obserwować kremację w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu za szybą. Sama kremacja trwa około jednej godziny, zaś przygotowanie do kremacji to kwestia dwóch, trzech godzin. Po spopieleniu, popiół jest studzony i umieszczany w urnie. Urny, według polskiego prawa nie można trzymać w domu, nie wolno tez rozsypywać prochów - zmarły po skremowaniu musi być pochowany zgodnie z należytym szacunkiem i z zachowaniem wszelkich formalnych aspektów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Jakie okno do salonu wybrać?

Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag pogrzebtag nolstag kremacjatag ageotag Afrvr