Kredyt we frankach? Jak pomóc frankowiczom

25-11-2021, 08:02

Obecnie obserwujemy masową akcję banków polegającą na wysyłaniu wezwań do zapłaty do frankowiczów, którzy zdecydowali się na prowadzenie spraw sądowych mających na celu wyeliminowanie zapisów niedozwolonych z zawartych przez nich umów kredytu indeksowanych bądź denominowanych we frankach szwajcarskich.

Jak wskazują bowiem statystyki, nadal tylko niewielka część osób posiadających umowy indeksowane bądź denominowane w CHF (bądź w innej walucie) zdecydowała się na dochodzenie swoich praw przed sądem. Zdaniem radcy prawnego Kamila Radkiewicza, założyciela Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, banki wysyłają wezwania do zapłaty celem zniechęcenia innych kredytobiorców do pójścia do sądu. Postępowania sądowe nie zostały bowiem jeszcze zakończone, a w dodatku wezwania do zapłaty obejmują także żądanie uiszczenie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, które bankom w ogóle nie przysługuje.

Kredyt we frankach? Jak pomóc frankowiczom

Pomoc dla frankowiczów obejmuje zarówno prowadzenie spraw sądowych mających na celu stwierdzenie nieważności umów indeksowanych i denominowanych w CHF, negocjowanie ugód, czy występowanie w postępowaniach zainicjowanych przez banki, które obecnie (jak wspomnieliśmy powyżej) prowadzą wzmożoną akcję zniechęcającą klientów do dochodzenia swoich praw. Warto wskazać, iż coraz częściej można zaobserwować w orzecznictwie tendencję do stwierdzenia nieważności umów kredytu z uwagi na stosowane przez banki zapisy naruszające zasadę swobody umów oraz zasady współżycia społecznego.

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni to kancelaria prawna w Warszawie, która świadczy pomoc dla frankowiczów. Nasza Kancelaria prawna zaczęła świadczyć masowo pomoc dla frankowiczów już w 2016 r., kiedy mało kto uświadamiał sobie skalę naruszania przez banki praw swoich klientów. To właśnie wtedy Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni zintensyfikowała swoje wysiłki celem reprezentowania frankowiczów w wytaczanych przez nich procesach przeciwko bankom. Początki były nacechowane dużą dozą niepewności, gdyż nie było ugruntowanej linii orzeczniczej. Z biegiem czasu, głównie na skutek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ukształtowało się stanowisko korzystne dla kredytobiorców, co znalazło potwierdzenie także w wyrokach wydawanych w sprawach, które prowadziła nasza kancelaria prawna. Warszawa jest miastem, gdzie prowadzi się najwięcej spraw frankowych ze względu na fakt, iż to właśnie w Warszawie znajduje się siedziba większości banków. Z uwagi na rosnącą liczbę powództw wytaczanych przeciwko bankom w Sądzie Okręgowym w Warszawie utworzono nowy wydział, który jest wydziałem wyspecjalizowanym zajmującym się wyłącznie sprawami frankowiczów. Co ciekawe w Sądzie Okręgowym w Warszawie dominuje linia orzecznicza, uznająca umowy kredytowe indeksowane bądź denominowane w CHF za nieważne, co niewątpliwie uznać należy za cenną wskazówkę także dla innych sądów w Polsce rozpoznających sprawy frankowe.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.