Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - czym się od siebie różnią?

13-02-2024, 17:14

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to terminy, które bardzo często używane są zamiennie, jednak nie do końca słusznie. Mimo, iż pojęcia te mają pewne cechy wspólne, w rzeczywistości dotyczą dwóch odrębnych form finansowania.  Wyjaśniamy, jakie są podstawowe różnice między tymi produktami finansowymi oraz ich cechy charakterystyczne.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - czym się od siebie różnią?

Kredyt hipoteczny – definicja i charakterystyka

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie bankowe, przeznaczone na budowę lub zakup nieruchomości, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Może być on udzielany wyłącznie przez banki nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) i ma charakter celowy. Oznacza to, że pożyczkobiorca otrzymane środki musi wydać na określony w umowie cel (zakup/remont/budowę nieruchomości). Przed przyznaniem kredytu bank szczegółowo weryfikuje informacje o osobie wnioskującej o kredyt. Sprawdza jej zdolność kredytową i historię kredytową w BIK, BIG i KRD, źródło dochodów czy też płynność finansową. Aby go uzyskać, należy spełnić szereg wymogów i formalności, przedłożyć odpowiednie dokumenty, przez co cały proces potrafi trwać bardzo długo. Dodatkowo, ze względu na rygorystyczne wymagania, grono osób, które może ubiegać się o kredyt i go otrzymać jest mocno zawężone.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, pożyczki hipotecznej udziela tylko przez bank, ale także instytucje pozabankowe (https://ftfund.pl/). Może zostać przyznana zarówno osobie prywatnej, jak i firmom czy spółkom, która jest właścicielem nieruchomości – działki, domu, lokalu użytkowego czy mieszkania. Dodatkowo otrzymane środki można przeznaczyć na dowolny cel, jak spłatę zadłużenia, inwestycje czy też rozwój swojej działalności. Ponadto pożyczkodawca przy udzielaniu pożyczki nie sprawdza historii kredytowej w BIK ani nie bierze pod uwagę źródła i wysokości dochodów. Przez minimum formalności proces przyznawania wsparcia finansowego jest o wiele krótszy – w FT Fund decyzję otrzymasz w ciągu 24 godzin! Jedyne wymaganie stanowi posiadanie aktu własności nieruchomości, będącej zabezpieczeniem pożyczki.

Pożyczki pozabankowe to forma finansowania dostępna dla znacznie większego grona osób. O jej przyznanie mogą ubiegać się również ci, którzy posiadają długi, zajęcia komornicze czy też nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. To także doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje szybkiego wsparcia finansowego!

Foto: Unsplash, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *