Koniec postępowania w związku z numerem 112

17-10-2008, 07:11

Polska wdrożyła wszystkie postanowienia związane z uruchomieniem i funkcjonowaniem europejskiego numeru alarmowego 112. Komisja Europejska postanowiła zakończyć postępowanie przeciwko naszemu krajowi.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Komisja Europejska (KE) poinformowała o oficjalnym zakończeniu postępowania przeciwko Polsce związanego z naruszeniem przepisów dotyczących lokalizacji rozmówcy dzwoniącego z telefonu komórkowego na europejski numer alarmowy 112. Stało się to możliwe po informacji rządu, że dane te są przekazywane odpowiednim służbom od 30 czerwca 2008 roku.

Postępowanie zostało wszczęte w 2006 roku, choć już trzy lata wcześniej operatorów telekomunikacyjnych zobowiązano do przekazywania służbom ratowniczym informacji o lokalizacji dzwoniącego. Polska była jednym z czternastu krajów, wobec których KE podjęła środki prawne.

Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego, powiedziała, że "z przyjemnością zamyka sprawę numeru 112 przeciwko Polsce". Wezwała także inne państwa Unii, w których naruszenia jeszcze występują (Bułgaria, Włochy, Litwa, Holandia, Rumunia, Słowacja) do jak najszybszego wdrożenia wspólnotowego prawa.

Unijna komisarz podkreśliła, że sprawne działanie numeru alarmowego na terytorium całej Unii Europejskiej leży w interesie wszystkich. Z badań wynika bowiem, że zaledwie 54 proc. osób podróżujących za granicę, dzwoniąc na numer alarmowy, jest w stanie dokładnie określić swoją lokalizację. Dlatego też przekazywanie tej informacji przez operatorów jest kluczowe dla sprawnego podjęcia akcji ratunkowej.

Numer alarmowy 112 wprowadzono w państwach unijnych w 1991 roku jako uzupełnienie krajowych numerów ratunkowych. Jego uruchomienie miało stanowić ułatwienie zwłaszcza dla podróżujących za granicę - muszą oni znać tylko jeden numer alarmowy. W 1998 roku wprowadzono obowiązek zapewnienia bezpłatnych połączeń na ten numer z telefonów stacjonarnych i komórkowych, natomiast od 2003 roku operatorzy telekomunikacyjni muszą przekazywać służbom ratowniczym informacje o położeniu aparatu, z którego wykonywane jest połączenie z numerem 112.


Źródło: Komisja Europejska


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag Komisja Europejskatag 112
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.