Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Komputery w Polsce codziennie wysyłają 2 mld wiadomości spamowych

21-12-2010, 17:39

W mijającym roku codziennie z polskich komputerów wysyłano ponad dwa miliardy wiadomości kwalifikowanych jako spam – wynika z danych firmy Symantec. Prawie 80 proc. spamu pochodziło z tzw. komputerów-zombie, nad którymi cyberprzestępcy przejęli zdalną kontrolę.

Grupy komputerów-zombie zlokalizowane w Polsce
fot. Symantec - Grupy komputerów-zombie zlokalizowane w Polsce
Użytkownicy takich komputerów są zwykle nieświadomi, że w czasie korzystania z internetu ich maszyny stają się częścią botnetów i służą do rozpowszechniania niechcianych wiadomości. Większość spamu rozsyłają właśnie botnety, a nie pojedyncze komputery – tłumaczy Maciej Iwanicki, inżynier systemowy firmy Symantec Polska. – W 2010 r. niemal jedna czwarta wiadomości spam wysyłanych z Polski była efektem działania znanego robaka Rustock. Droga do infekcji jest bardzo prosta – wystarczy kliknąć na mailowy odnośnik, choćby do reklamy rozmaitych preparatów zdrowotnych.

Przykład spamu z odnośnikiem do robaka Rustock, wysłanego z polskiego adresu IP
fot. Symantec - Przykład spamu z odnośnikiem do robaka Rustock, wysłanego z polskiego adresu IP
Liczba niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie z polskich adresów IP sięga 2 proc. spamu dystrybuowanego na całym świecie. Dodatkowo 45 proc. niechcianych wiadomości krążących w internecie zawiera narzędzia lub odnośniki do narzędzi, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych (zob. Phishing – jak go rozpoznać i jak się przed nim chronić). W przypadku Polski wskaźnik ten jest niższy – jedna na dziesięć wiadomości to mail phishingowy.

Grudniowa edycja raportu „State of Spam and Phishing” pokazuje jednak, że liczba wiadomości zawierających treści służące phishingowi wzrasta – w listopadzie tego roku było ich na świecie o 37 proc. więcej niż w październiku. Aż o 90 proc. wzrosła również liczba stron internetowych wyłudzających dane.

>> Czytaj także: Socjotechnik z keyloggerem, czyli jak się bronić przed kradzieżą hasła

W 2010 r. do najpopularniejszych tematów wiadomości spamowych należały aktualne wydarzenia: katastrofalne trzęsienia ziemi, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej oraz wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej. Specjaliści firmy Symantec prognozują, że w przyszłym roku główne tematy programów informacyjnych nadal będą wykorzystywane przez spamerów jako atrakcyjna treść wysyłanych przez nich wiadomości.

Raport „State of Spam and Phishing” jest przygotowywany co miesiąc i pokazuje trendy w obszarze dystrybucji wiadomości spamowych oraz wyłudzeń poufnych informacji przez ataki typu phishing. Jego pełna wersja (w jęz. angielskim) dostępna jest pod adresem symantec.com/spam


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Symantec