Czytniki e-książek – chwilowa moda czy przyszłość?

redcoon 21-12-2010, 18:34

Elektroniczne książki są coraz popularniejsze. Wzrastającemu zapotrzebowaniu na e-booki towarzyszy popyt na urządzenia umożliwiające ich czytanie. Czytniki e-booków są jedną z najprężniej rosnących gałęzi rynku RTV.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czytać książki na ekranie komputera, ale praktyka pokazuje, że nie jest to przyjemna forma czytania. Dlatego też powstały specjalne urządzenia, które umożliwiają czytanie elektronicznych książek. Daje się zauważyć ich rosnącą popularność, która może oznaczać, że stopniowo tradycyjne książki będą tracić na znaczeniu.

Końcówka tego roku to prawdziwy wysyp zainteresowania czytnikami e-książek – wyświetlenia rosną w tempie 20-30 proc. miesięcznie, zaś z miesiąca na miesiąc notujemy niemal 100-proc. wzrost sprzedaży tych produktów i nie wydaje się, aby ten trend miał się osłabić – mówi Paulina Pilecka-Domin, Marketing Manager sklepu redcoon.pl.

Elektroniczny papier?

Elektroniczne książki można czytać na specjalnie do tego celu stworzonych urządzeniach lub na elektronicznych gadżetach, które oferują taką opcję jako jedną z wielu. Czym zatem różnią się czytniki od tabletów, jak np. popularny iPad? Przede wszystkim jest to technika wyświetlania – w przypadku czytników jest ona bardzo zbliżona do tekstu tradycyjnej książki.

Trzeba przyznać, że wybór pomiędzy tabletem a czytnikiem e-booków nie jest łatwy. Tablety są bardziej uniwersalnymi urządzeniami niż czytniki e-booków. Ale jeśli zależy nam na urządzeniu służącym głównie do czytania, na którym będziemy mogli gromadzić książki, warto zdecydować się na e-czytniki – tłumaczy specjalistka redcoon.pl.

Podstawową zaletą monochromatycznych czytników jest nieosiągalna dla innych urządzeń jakość tekstu. Kontrast i możliwość czytania tekstu nawet w ostrym słonecznym świetle maksymalnie zbliżają e-czytniki do tradycyjnych książek. Ponadto długi czas działania baterii (nawet kilkanaście dni) nie narzuca konieczności częstego ładowania.

Niektóre z monochromatycznych czytników umożliwiają także przeglądanie czarno-białych zdjęć. Generalną tendencją jest poszerzanie funkcjonalności e-czytników. Nikogo już nie dziwi, że można na nich odsłuchać audiobooki lub posłuchać muzyki – dodaje Paulina Pilecka-Domin.

Coraz więcej funkcji

Jednak różne odcienie szarości to nie jedyne, co oferują nowoczesne e-czytniki. Można znaleźć takie, na których wyświetlacz jest kolorowy i umożliwia oglądanie zdjęć czy nawet filmów. Jakie funkcje jeszcze oferują takie urządzenia?

Jednym z najlepiej sprzedających się e-czytników jest Onyx Boox 60, który może czytać na głos także po polsku, dzięki najnowszej wersji syntezatora mowy. Na jego sprzedaż wpływa także możliwość współpracy z siecią Wi-Fi i obsługa niemal wszystkich współczesnych formatów tekstowych – mówi przedstawicielka redcoon.pl.

Elektronicznie można więcej

Tradycyjna książka ma swoje niewątpliwe zalety. Niektórzy nie wyobrażają sobie lektury bez zapachu farby drukarskiej i szelestu kartek. Ale postęp technologiczny nie kieruje się sentymentami. Fotografia cyfrowa i cyfrowe nośniki utworów muzycznych niemal całkowicie zdominowały segmenty, w których również nie wyobrażano sobie, że może to kiedyś nastąpić. Najłatwiej przekonać się, czy elektroniczne książki są przyszłością literatury, korzystając z nich, zaś zbliżające się święta to świetna okazja, żeby się zdecydować na zakup e-czytników.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.