Komórka ważniejsza niż portfel

14-05-2008, 10:11

Co wziąłbyś ze sobą, gdybyś musiał opuścić dom na 24 godziny? Najwięcej ankietowanych w badaniu IDC odpowiedziało, że wzięliby telefon komórkowy. Mniej ankietowanych wskazało portfel z pieniędzmi.

Badania przeprowadzone przez IDC na zlecenie firmy Nortel Networks Corp. miały przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób osoby zatrudnione korzystają z urządzeń do łączenia się z internetem. W ankiecie wzięło udział 2,4 tys. osób z 17 krajów.

Przede wszystkim badanie wykazało, że 16% pracowników da się zaliczyć do grupy "hiperpołączonych" (ang. hyperconnected). Są to osoby, które używają co najmniej 7 urządzeń do komunikacji (w domu i w pracy) oraz co najmniej 9 aplikacji, takich jak komunikator, klient e-mail, serwisy społecznościowe itd.

Sonda
A Ty, którą rzecz (tylko 1) zabrał(a)byś ze sobą opuszczając dom na dłuższy czas:
  • telefon
  • laptop
  • portfel
  • kartę kredytową
  • inny przedmiot
  • nic bym nie zabrał(a)
wyniki  komentarze

Kolejne 36% pracowników zalicza się do grupy "wzrastająco połączonych" (increasingly connected). Korzystają oni z minimum 4 urządzeń oraz 6 aplikacji. Według prognoz IDC za pięć lat około 40% użytkowników da się zaliczyć do grupy "hiperpołączonych".

Najwięcej pracowników "hiperpołączonych" spotyka się w rejonie Ameryki Południowej oraz Azji i Pacyfiku. W przypadku Europy i Bliskiego Wschodu stwierdzono częstsze niż w innych rejonach korzystanie z komunikatorów.

Bardzo ciekawe jest to, że duża część respondentów uznało telefon komórkowy za ważniejszy od portfela. Ankietowanych zapytano o to, jaką rzecz wzięliby gdyby musieli opuścić dom na dobę. 38% odpowiedziało, że telefon komórkowy (dla respondentów z Ameryki Płd. ten odsetek wynosił 50%). Mniej niż 30% wskazało portfel. Z kolei użytkownicy "hiperpołączeni" częściej wskazywali laptopa.

Z badań wynika również, że rośnie znaczenie rozwiązań społecznościowych w biznesie – blogów, stron wiki oraz forów. Korzystanie z wielu urządzeń staje się natomiast pewną normą. 70% zatrudnionych korzysta z więcej niż jednego urządzenia do łączenia się z internetem. Jednocześnie pracownicy przyznają, że trudno zarządzać wieloma urządzeniami, a firmowe sieci i sprzęt są często powolne i zawodne.


Źródło: Nortel Networks
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy