Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kolor w naszym wnętrzu - magia dodatków i obrazów!

11-05-2021, 20:29

Kolory mają nieocenioną moc. Oddziaływają na nasz nastrój, pomagają zaaranżować nasze wnętrza, wpływają na nasze wspomnienia i emocje. Barwa jest nie tylko głównym punktem w naszym wnętrzu, ale także… idealnym źródłem dla badań psychologicznych i socjologicznych. O tym jak ważny jest kolor w naszych czterech ścianach przeczytać możemy w wielu materiałach naukowych, które są dobrym uzupełnieniem trendów i ulubionych nurtów wnętrzarskich.

Barwy te przenieść możesz w postaci obrazów, które dostaniesz w Ars Longa.

obraz na ścianie

Kolory w psychologii

Moc koloru jest elementem badań, które podejmowane są od lat przez naukowców, psychologów i socjologów. Analizy i dotychczasowe wnioski pozwalają sądzić, że barwy mają realny wpływ na naszą pamięć, emocje, wspomnienia i odczucia. Co więcej - moc i możliwości kolorów wykorzystuje się zarówno w marketingu, jak i w sztuce oraz naszych wnętrzach, 

Barwa nierzadko stanowi za główną dekorację w naszym salonie czy sypialni. Nawet w pozornie prostej aranżacji, jeden, kolorystyczny element potrafi odmienić oblicze wnętrza, wpływając tym samym na m.in. nasze samopoczucie. Wiele barw przywołuje wspomnienia, a także buduje skojarzenia - zarówno negatywne, jak pozytywne.

O mocy sprawczej kolorów mówiono już w starożytności, kiedy uznawano, że czerwień jest symbolem odwagi, a biel - czystości i duchowieństwa. Wśród wielu wierzeń granat miał dodawać radości życia, inspirując się boginiami - Herą i Junoną. 

Skąd biorą się te skojarzenia i wierzenia? Aby wyjaśnić tą zależność, posłużmy się badaniami naukowymi, które udowodniły, że impuls świetlny przeistacza się w sygnał elektryczny. To właśnie on dociera do naszego podwzgórza, sterując przysadka mózgową, która wpływa na nasz nastrój i świadomość. W taki sposób tworzy się droga skojarzeniowa: kolor tworzy dobrą emocję, która z kolei wpływa na naszą pamięć, tworząc pozytywne wspomnienie. 

Kolory we wnętrzach 

obrazy na ścianie

Kolory odbieramy bardzo indywidualnie. Każdy z nich ma inne podłoże emocjonalne i każdy wpisuje się w inne upodobania estetyczne. Dlatego też nie ma jednej, sprawdzonej palety barw, która wskazałaby nam gotowe rozwiązanie, które moglibyśmy zastosować w naszych wnętrzach. Dlatego też, wybierając odcień farby czy dodatków, weź pod uwagę swoje własne upodobania i estetykę, która najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu.

W oparciu na wierzenia historyczne i analizę psychologiczną, można wskazać kilka kolorów, które realnie wpływają na naszą koncentrację i samopoczucie. Wiele z nich możesz zastosować w swoich wnętrzach – zarówno w formie minimalistycznych dodatków, jak i dominujących akcentów.

  • Fioletowe odcienie – które np. obserwujemy na obrazach przedstawiających lawendowe pola - sprzyjają skupieniu i kreatywnemu myśleniu. Historyczne źródła wskazują, że to właśnie purpura szczególnie często królowała na ścianach artystów i malarzy, tworzących największe, światowe dzieła.
  • Zieleń – np. pojawiająca się na obrazach przedstawiających roślinne motywy - posiada właściwości kojące i wyciszające. To ona najczęściej pojawia się w naszych sypialniach, a także w szkołach, gabinetach lekarskich i w zakładach karnych. 
  • Beż lub biel utożsamiana jest ze spokojem. To właśnie minimalistyczne, inspirowane stylem skandynawskim obrazy (https://arslonga.com.pl/45-obrazy-grafiki), mają za zadanie koić, uspokajać i wprowadzać harmonię w naszych wnętrzach. Bardzo często biel symbolizuje naturę i powiększa optycznie nasze pomieszczenia. 
  • Czerwień kojarzona jest intymnością, romantycznością, ale także determinacją i wigorem. Ta śmiała i dominująca barwa szczególnie często pojawia się w salonach kosmetycznych i… w naszych sypialniach. Jeśli boisz się wykorzystać ją w całym wnętrzu, postaw na czerwone dodatki - np. w postaci obrazów przedstawiających maki lub skąpane w słońcu, burgundowe jabłka (https://arslonga.com.pl/44-obrazy-fotografia). 

Bibliografia

[1] Causse, J. G. (2015). Niesamowita moc kolorów. Sonia Draga Sp. z oo.
Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag obrazytag nolstag nolhtag kolorytag Ars Longa« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031