Klient Jabbera przez WWW od Google!

17-02-2006, 11:30

Kilka dni temu Google zdecydowało się na umożliwienie użytkownikom kont GMail zapisywania historii rozmów z komunikatora Google Talk (opartego o protokół Jabber/XMPP). Obecnie, większość z internautów powinna także uzyskać dostęp do alternatywy dla Google Talk - wbudowanego w GMail klienta Jabbera, którego obsługa odbywa się przez webinterface, z poziomu przeglądarki.

Do tej pory w sieci można było skorzystać z kilku komunikatorów Jabbera dostępnych i zarządzanych przez WWW. Warto tu wymienić chociażby JWChat.

Klient od Google jest minimalistyczny, ale jak zapowiada firma, będzie stale rozwijany. Dzięki niemu mamy podstawową możliwość zarządzania rosterem, czyli Jabberową listą kontaktów, zwaną przez Google "Quick Contacts". Możemy również zmienić nasz status i opis. Przychodzące rozmowy wyświetlane są na osobnych warstwach, z możliwością przełączenia na oddzielne okno przeglądarki. Klient obsługuje także podstawowe emotki.

Niestety, nowa funkcja GMaila ma kilka wad: komunikacja z klientem nie jest szyfrowana, a sam klient nie wyświetla się poprawnie pod przeglądarką Opera.

Z dostępnych klientów WWW dla protokołu Jabber warto także wymienić świetny komunikator Meebo, który obsługuje także sieci ICQ i MSN. Zbudowany w oparciu o najnowsze technologie i standardy Web 2.0, pozwala na korzystanie z Jabbera komunikując się z użytkownikiem jedynie na porcie 80. Ucieszy to zapewne wszystkich internautów, którzy tkwią za serwerami proxy czy firewallami blokującymi porty charakterystyczne dla komunikacji z serwerami Jabbera.

Uwaga, aby skorzystać z opisywanej funkcji, należy ustawić w preferencjach konta GMail język na English US.

Następny artykuł » zamknij

Zaszyfrują BitTorrenta!

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Googletag czat
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy