Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kiedy warto udać się po pomoc do adwokata?

25-06-2021, 13:50

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w naszym życiu na co dzień mamy do czynienia z prawem. W niektórych jednak kwestiach pomoc prawna adwokata może okazać się nieodzowna. Kiedy warto się do niego zgłosić?

Odpowiedzialność karna

Praca adwokata najczęściej kojarzy się z obroną przestępców. Rzeczywiście, w sytuacji, w której zarzucono nam postąpienie niezgodnie z przepisami prawa, powinniśmy jak najszybciej udać się do adwokata. Sytuacje te mogą dotyczy rozboju, kradzieży, morderstwa, ale również ciągłego niewywiązywania się z obowiązków, na przykład niepłacenia alimentów lub podatków. W tych przypadkach grozi nam nawet pozbawienie wolności, jeśli druga strona procesu dowiedzie naszej winy. Oskarżeni często nie chcą korzystać z pomocy adwokata, gdyż boją się, że będą przez niego oceniani. Nic bardziej mylnego - etyka zawodu adwokata jednoznacznie zakazuje piętnowania czy oceniania klienta.

Sprawy cywilne

Pomoc prawna adwokata przyda nam się także, gdy występujemy przeciwko drugiej stronie z powództwa cywilnego. Przykładem takiej sytuacji może być obraźliwe zachowanie drugiej osoby, godzące w nasze dobre imię. Prawo cywilne obejmuje również sprawy rodzinne oraz spadkowe. Jeśli chcemy się rozwieść, podzielić opiekę nad dziećmi lub majątek, to dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Podpowie on, jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze bądź jak postąpić, aby sprawa trwała jak najkrócej. Adwokat pomoże nam sporządzić pozew do sądu, może również wykonywać za klienta pewne czynności w ramach udzielonego pełnomocnictwa. W sprawach spadkowych często udajemy się do notariusza, niemniej jednak to właśnie adwokaci zajmują się na przykład podziałem spadku lub stwierdzeniem jego nabycia.

Porady dla przedsiębiorców i pracowników

Z pomocy adwokata korzysta niemal każda firma. Niemniej jednak także osoby, które dopiero planują założenie działalności gospodarczej, powinny udać się na konsultację prawną. Adwokat pomoże im wybrać najlepszą dla nich formę prawną prowadzenia działalności oraz formę opodatkowania. Co więcej, przeprowadzi początkujących przedsiębiorców przez wszelkie procedury związane z założeniem firmy. Do adwokata udają się również pracodawcy oraz pracownicy, w razie powstania sporu lub problemów z konstruowaniem czy zrozumieniem umów. Pracownik może przykładowo podważać zwolnienie dyscyplinarne, natomiast pracodawca korzystać z porad prawnika dotyczących na przykład zwolnień grupowych.

Doraźna pomoc adwokata

W życiu może przydarzyć nam się wiele sytuacji, w których nie będziemy wiedzieli, jak prawidłowo się zachować. Chodzi tutaj oczywiście o sytuacji natury stricte prawnej. Jeśli otrzymaliśmy niezrozumiałe dla nas pismo z urzędu, wezwanie do zapłaty czy pozew sądowy, warto skonsultować się z prawnikiem. Niektóre sytuacje mają charakter pozytywny, na przykład przekazanie darowizny rodzinie lub instytucji. Aby mieć pewność, że czynimy to zgodnie z prawem, warto udać się do prawnika. Niemniej jednak zdarzają się też sprawy trudne w swej istocie, które mogą mieć dla nas przykre konsekwencje. Przykładem jest zaciągnięcie pożyczki na nasze dane osobowe. Innymi słowy, w sprawach, które budzą naszą wątpliwość, powinniśmy skorzystać z pomocy prawnej adwokata. Pamiętajmy, że prawnicy podchodzą bardzo poważnie do każdego klienta, skrupulatnie analizując jego sytuację prawną. Warto przy tym zaznaczyć, że adwokat może zarówno udzielać porad prawnych, jak przeprowadzać negocjacje czy reprezentować nas przed organami państwowymi.


Następny artykuł » zamknij

Sąd online już działa!
Ostatnie artykuły:


Tematy pokrewne:  

tag sprawy cywilnetag nowptag nolstag adwokat