Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna - i nie bez powodów. Niezależnie od celu, jaki chce odnieść firma poprzez umożliwienie pracownikom wypełniania swoich obowiązków przez internet, opcja pracy zdalnej powinna być dostępna w każdym nowoczesnym przedsiębiorstwie.
reklama
Taka możliwość zwiększa elastyczność firmy i wygodę pracy, wspiera również poszczególne osoby w przypadkach losowych. Co ważne, aby pracować zdalnie, nie musimy wcale ponosić kosztów inwestycji w sprzęt czy dodatkowe oprogramowanie.
Główną zaletą pracy przez internet jest dla właściciela firmy większa dostępność jego pracowników. Ale nie tylko.
Większa wydajność pracowników
Pracownik, któremu będzie zapewniona możliwość wypełniania obowiązków poza biurem, będzie o wiele bardziej wydajny. Dlaczego? Ponieważ:
Warto zwrócić uwagę na to, że wbrew pozorom właściciel firmy wcale nie traci kontroli nad takim pracownikiem. Jeżeli korzysta on z tego samego oprogramowania, które jest używane w biurze (co jest możliwe przy hostingu aplikacji), ewidencjonuje on wszystkie swoje czynności dokładnie w taki sam sposób.
Oszczędność
Właściciel firmy oszczędza na pracy zdalnej na trzy sposoby:
Wygoda
Praca zdalna to większa wygoda i dla pracowników, i dla pracodawcy. Decydując się na umożliwienie swojemu zespołowi pracy przez internet, udostępnia on wykorzystywane w firmie oprogramowanie na serwerze. Wybierając hosting aplikacji na profesjonalnych serwerach VPS, właściciel firmy powierza zarządzanie infrastrukturą IT administratorowi. Dzięki temu ma on jeden duży problem z głowy – pełna odpowiedzialność za działanie oprogramowania spada na dostawcę usługi, a przedsiębiorca może poświęcać swój czas na ważniejsze sprawy.
Najczęstsze sytuacje, w których wykorzystywana jest możliwość pracy przez internet i które zdarzają się w każdej firmie to:
Choroba, zdarzenia losowe, podróż służbowa czy wizyta u klienta – wszystko to sprawia, że pracownicy w ostatecznym rozrachunku stają się o wiele mniej efektywni. Dzięki możliwości pracy przez internet takie sytuacje nie będą już dla firmy problemem. Nawet jeśli taka opcja nie jest wykorzystywana w pełni, lepiej, by była dostępna, ponieważ powyżej opisane sytuacje mogą pojawić się z dnia na dzień i wręcz zdezorganizować pracę w firmie.
Jeśli chcemy zapewnić swoim pracownikom możliwość pracy przez internet na oprogramowaniu, na którym pracują oni w firmie, wystarczy zainstalować je na serwerze i udostępnić wybranym osobom. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z serwera VPS, który umożliwia hosting aplikacji Windows. Na takim serwerze będzie można zainstalować programy do prowadzenia firmy, pakiety biurowe, programy pocztowe i inne.
Serwery VPS mają tę przewagę nad serwerami dedykowanymi, że za stosunkowo niską cenę ich parametry mogą być dostosowane do indywidualnych wymagań firmy i – w razie potrzeby – elastycznie zwiększane lub zmniejszane. Jest to bardzo przydatne w przedsiębiorstwach, w których ilość użytkowników pracujących zdalnie nie jest stała, np. w jednym miesiącu może być kilka razy większa, niż standardowo. Właściciel firmy nie musi więc kupować zasobów na zapas, a jedynie dostosowywać je do aktualnych potrzeb.
Istnieje również możliwość zakupu własnego serwera, na którym będą zainstalowane narzędzia do pracy zdalnej. Jest to jednak rozwiązanie bardzo kosztowne (zakup elementów, utrzymanie serwera, prąd, ochrona itd.) i wymagające zatrudnienia dodatkowego pracownika, który będzie zajmował się administracją.
Praca zdalna polega głównie na wykorzystaniu możliwości internetu do łączenia się z firmą oraz klientami. Pracownik z każdego miejsca na ziemi za pośrednictwem serwera (np. VPS) ma dostęp do firmowego oprogramowania, a w nim – wszystkich niezbędnych mu danych. Nieważne więc, czy znajduje się w biurze, w domu, w pociągu czy u klienta – może tak samo wypełniać swoje obowiązki.
Opcja pracy zdalnej jest często wykorzystywana także w sytuacjach, gdy firma chce mieć możliwość korzystania z nowoczesnego oprogramowania, ale nie posiada odpowiedniego sprzętu komputerowego. Szybki rozwój technologii sprawia, że co chwila powstają nowe wersje różnych aplikacji (np. programów księgowych czy magazynowych), które z kolei wymagają coraz mocniejszych komputerów.
Dzięki pracy zdalnej pracownicy z każdego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy będą mieć dostęp do firmowego oprogramowania oraz wszystkich zapisanych w nim danych. Nie wszystkie przedsiębiorstwa korzystają z tego na co dzień, warto jednak posiadać taką możliwość, by móc wydajniej zarządzać pracownikami.
Dorota Bal
ALPOL – rozwiązania IT
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*