Kiedy skarbówki rozliczą e-deklaracje?

17-04-2009, 18:14

Kiedy podatnicy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku z rozliczeń rocznych składanych za pośrednictwem systemu e-deklaracje oraz w jaki sposób dokonać ich korekty? Na te m.in. pytania Dziennika Internautów odpowiedziała Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Kiedy rozliczenie e-deklaracji?

E-deklaracje można składać od czwartku, 9 kwietnia 2009 roku, 2 dni po tym, jak Prezydent RP - Lech Kaczyński - złożył podpis pod odpowiednią ustawą. Śmiało można przyjąć, że obecnie stosowane rozwiązanie zostało dobrze przyjęte przez podatników. Świadczyć może o tym chociażby fakt, iż 2 dni temu - 15 kwietnia - Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przeszło 10 tys. e-deklaracji.

Oficjalnie jednak nie padła żadna deklaracja o terminie zwrotu nadpłaconego podatku. Czy zwrotów podatku należy spodziewać się nieco szybciej niż w przypadku złożenia tradycyjnego, papierowego formularza czy może czynność będzie trwała nieco dłużej ze względu na brak znajomości procedur związanych z rozliczeniem e-deklaracji?

Dziennik Internautów skontaktował się w tej sprawie z Magdaleną Kobos, rzecznikiem prasowym Ministerstwa Finansów. Pani Kobos poinformowała redakcję DI, że urzędy skarbowe otrzymały wytyczne do obsługi e-deklaracji, a procedura zwrotu nadpłaconego podatku na pewno nie będzie trwała dłużej niż w przypadku deklaracji papierowych. Rzeczniczka MF przypomina również, że urzędy skarbowe są zobowiązane do przestrzegania przepisów ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi podatnik ma otrzymać zwrot nadpłaty w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia zeznania.

Magdalena Kobos dodaje:

Na pewno rozliczenia e-deklaracji będą odbywały się sprawniej, dlatego że bezpośrednio będą one już trafiały do systemu. Natomiast nie możemy generalizować, że w przypadku deklaracji tak przesyłanych będzie krócej. Dlatego że każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie, bo być może będzie jeszcze konieczność przeprowadzenia jakichś czynności sprawdzających. Może zdarzyć się sytuacja, że ktoś przesyła część formularzy pocztą, a część elektronicznie. Dlatego generalizowanie w tym przypadku moim zdaniem jest jak najbardziej nieuzasadnione.

Jeśli jednak wszystkie dane zawarte w zeznaniu będą prawidłowe, zwrot nadpłaconego podatku powinien nastąpić szybciej w porównaniu do tradycyjnych deklaracji.

Jak złożyć PIT-37 przez internet?

Interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać zeznanie roczne PIT-37 należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Z menu po lewej stronie trzeba wybrać "Formularze" i wyszukać PIT-37. Po wypełnieniu pliku PDF (wszelkich obliczeń trzeba dokonać samodzielnie) można go wysłać z poziomu formularza. Można również skorzystać z aplikacji e-deklaracje przygotowanej do pracy z systemami Windows, Linux oraz Mac OS. Na stronie e-deklaracji dostępna jest również szczegółowa instrukcja (PDF) oraz zbiór najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

Przed wypełnieniem deklaracji konieczne będzie także zajrzenie do zeszłorocznego zeznania, gdyż kwota przychodu z roku 2007 jest jedną z sześciu danych, na podstawie których zweryfikowana zostanie prawdziwość naszego zeznania. Pozostałe to imię, nazwisko, data urodzenia, NIP oraz PESEL.

Co ważne, jak dziś informuje Gazeta Prawna, rozliczając się za pomocą systemu e-deklaracje, można skorzystać z takich samych ulg i odliczeń, jak w przypadku tradycyjnego zeznania podatkowego.

Korekta e-deklaracji PIT-37

W jaki sposób skorygować dane, gdy podatnik błędnie wypełni e-deklarację PIT-37 i w jakim terminie należy dokonać takiej korekty? Magdalena Kobos tłumaczy:

Korekty należy przesyłać drogą tradycyjną, nie można ich przesłać za pośrednictwem systemu e-deklaracje. Termin złożenia korekty jest określony w przepisach, tzn. można ją oczywiście złożyć w każdym czasie do przedawnienia zobowiązania podatkowego (zobowiązanie przedawnia się w przeciągu 5 lat od końca roku, kiedy zobowiązanie było wymagalne). Jeśli chodzi o PIT-y składane w tym roku (za 2008 rok), to termin przedawnienia będzie liczony od 2010 roku, czyli 2010, 2011, 2012, 2013, 2014.

Alternatywa dla aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów

Podatnicy nie posiadający podpisu kwalifikowanego, którzy chcą złożyć zeznanie podatkowe, mogą skorzystać z alternatywnego programu PITy 2008 przygotowanego przez IPS Przedsiębiorstwo Informatyczne. Aplikacja jest bezpłatna dla osób rozliczających własne zeznania lub "osób, które bezinteresownie pomagają w rozliczeniach innym podatnikom". Natomiast firmy, urzędy i osoby wypełniające zeznania odpłatnie lub w ramach obowiązków służbowych powinny zakupić odpowiednią licencję.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930