KE zaproponuje zmiany w ochronie prywatności

18-03-2011, 20:23

Coraz więcej danych osobowych krąży po internecie, wędrując z kraju do kraju. Regulacje dotyczące kontroli tego przepływu są niejasne, a nierzadko także zupełnie nieprzystające do rzeczywistości. Unijna egzekutywa chce w tym roku zrobić z tym porządek.

Komisja Europejska zamierza w ciągu najbliższych kilku miesięcy zaproponować nowe regulacje w zakresie ochrony prywatności. Obowiązujące obecnie zostały przyjęte 16 lat temu i niekoniecznie odpowiadają współczesnemu charakterowi gospodarki czy relacji społecznych. Nie mówiąc już o bardzo dynamicznym rozwoju internetu, który sprawił, że granice praktycznie przestały istnieć. Pojawiły się jednak problemy z prawem - nie jest bowiem do końca jasne, legislacja którego państwa powinna obowiązywać chociażby w przypadku amerykańskiego Facebooka i polskiego internauty.

>> Czytaj także: Unia Europejska powalczy z ciasteczkami

Podjęcie takiego kroku zapowiedziała w środę Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Jak podaje agencja Reuters, przytaczając jej wypowiedzi, komisarz chce skłonienia firm internetowych do wprowadzenia rozwiązań umożliwiających internautom wycofanie wszelkiego rodzaju informacji, jakie o nich zostały zebrane. Jest ona także zdania, że konieczne jest pełniejsze informowanie o tym, w jakim celu jakie dane są zbierane.

Sonda
UE powinna znowelizować dyrektywę chroniącą dane osobowe
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Reding chce, by każda firm działająca na terytorium Unii Europejskiej przestrzegała jej prawa. W różnych krajach obowiązują bowiem różne definicje, różne obowiązki czy różne sankcje. Przyjęcie tej zasady znacząco ułatwiłoby kontrolę działań firm w państwach Wspólnoty.

Z drugiej strony same firmy narażone byłyby jednak na pewne dodatkowe koszty. Nie ma wątpliwości, że nowe prawo uderzyłoby przede wszystkim w takich gigantów, jak Google, Microsoft, Amazon czy Yahoo. Firmy te zbierają bardzo dużo danych o swoich użytkownikach, by świadczyć im, jak same twierdzą, usługi lepszej jakości.

Komisarz dodała także, że krajowe urzędy odpowiedzialne za ochronę prywatności powinny zostać wyposażone w uprawnienia do kontrolowania podmiotów spoza Unii Europejskiej. Tylko wtedy bowiem ochrona będzie w pełni skuteczna.

>> Czytaj także: "Do not track" stanie się standardem sieci?


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy