Kaspersky Lab: Tylko najleniwsi cyberprzestępcy nie wykorzystali luki w IE

07-04-2010, 17:59

Trendy dotyczące szkodliwego oprogramowania nie zmieniają się - tak jak miesiąc wcześniej, w marcu cyberprzestępcy aktywnie wykorzystywali dziury w zabezpieczeniach, wykryte w popularnych aplikacjach. Producenci w takich przypadkach starają się szybko udostępniać łaty, jednak zbyt wielu użytkowników zwleka z zainstalowaniem ich na swoich komputerach - tłumaczą analitycy z Kaspersky Lab.

Szkodniki występujące najczęściej na komputerach użytkowników
fot. Kaspersky Lab - Szkodniki występujące najczęściej na komputerach użytkowników
Czołówka rankingu szkodliwych programów występujących najczęściej na komputerach użytkowników nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Na pierwszym, trzecim i czwartym miejscu uplasowały się różne wersje Confickera (Kaspersky Lab nazywa tego robaka Kido). Na uwagę zasługują też trzy warianty trojana Autorun, który wspomaga rozprzestrzenianie się m.in. szkodnika wykradającego dane dostępowe do gier online, wykrywanego przez oprogramowanie zabezpieczające jako Trojan-GameThief.Win32.Magania.

Lista wirusów marca wg laboratoriów ESET
fot. ESET - Lista wirusów marca wg laboratoriów ESET
Podobną sytuację można zaobserwować w rankingu przygotowanym przez ekspertów firmy ESET, którzy dodatkowo zauważyli, że sławę Confickera próbują wykorzystać twórcy innych zagrożeń. Specjaliści przechwycili w marcu fałszywe e-maile rozsyłane rzekomo przez Microsoft.

Nadawca wiadomości, powołując się na informacje o rosnącej liczbie infekcji spowodowanych przez Confickera, przekonywał, że każdy użytkownik Windowsa, który padł ofiarą tego robaka, może skorzystać z bezpłatnego narzędzia załączonego do e-maila, aby wyleczyć system. W rzeczywistości próba uruchomienia załącznika kończyła się zainfekowaniem komputera szkodnikiem rozpoznawanym jako Win32/Kryptik, który po przedostaniu się na dysk pobierał z sieci kolejne złośliwe programy.

>> Czytaj także: Kolejna fala ataków na graczy online

Szkodniki pobierane najczęściej z internetu
fot. Kaspersky Lab - Szkodniki pobierane najczęściej z internetu
Sporo zmian można natomiast zauważyć w rankingu szkodliwych programów pobieranych najczęściej ze stron WWW. Znalazły się w nim m.in Exploit.JS.CVE-2010-0806.i (na drugim miejscu) oraz Exploit.JS.CVE-2010-0806.b (na dziesiątym miejscu), infekujące system przez ujawnioną w ubiegłym miesiącu lukę w starszych wersjach Internet Explorera. Tej szansy nie wykorzystali tylko najleniwsi cyberprzestępcy - komentują analitycy z Kaspersky Lab. Warto odnotować, że Microsoft załatał tę dziurę pod koniec marca, wydając przedterminową aktualizację zbiorczą dla wszystkich wersji IE.

Na uwagę zasługuje też pojawienie się w zestawieniu takich nowości, jak Trojan.HTML.Fraud.aj, Trojan.JS.FakeUpdate.ab, Trojan.HTML.Fraud.aq oraz Trojan.JS.FakeUpdate.aa, które rozprzestrzeniają popularne w ostatnich czasach fałszywe rozwiązania antywirusowe oraz oprogramowanie typu ransomware.

>> Czytaj także: Fałszywy antywirus w nowej odsłonie

Państwa będące źródłem największej liczby infekcji za pośrednictwem internetu
fot. Kaspersky Lab - Państwa będące źródłem największej liczby infekcji za pośrednictwem internetu
Na koniec warto się przyjrzeć wykresowi, który przedstawia państwa będące w marcu źródłem największej liczby infekcji za pośrednictwem internetu. Przodują w tym Chiny z odsetkiem zarażeń sięgającym 23%, goni je Federacja Rosyjska (20%), na kolejnym miejscu - z mniejszą o połowę liczbą infekcji - uplasowały się Stany Zjednoczone. Polska nie załapała się do tego zestawienia, warto jednak pamiętać, że zgodnie z informacjami podanymi przez badaczy z laboratorium PandaLabs trafiliśmy do czołówki państw rozsyłających najwięcej spamu.

Pełna wersja miesięcznych statystyk dotyczących szkodliwego oprogramowania w marcu 2010 roku jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.

>> Czytaj także: Szkodniki w Polsce: Liczba infekcji rośnie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930