Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kariera na miarę XXI wieku, czyli w dobie internetu

19-06-2011, 14:21

Wykształcenie, pieniądze i znajomości - to nie dzięki nim możesz zrobić karierę. Wbrew pozorom niewiele trzeba, bo wystarczy wzbudzić w sobie chęć osiągnięcia określonego punktu i dążyć do celu - kariery, szczebel po szczebelku, krok po kroku.

Agnieszka Wiącek swoją publikację Niezbędnik karierowicza, czyli jak zrobić błyskotliwą karierę w wielkim mieście kieruje do studentów i absolwentów szkół wyższych. Ja jednak po przeczytaniu książki mogę ją szczerze polecić także licealistom i osobom poszukującym pracy lub planującym jej zmianę. Nie należy jednak łudzić się, że po przeczytaniu nieco ponad 150 stron zdobędziemy każde stanowisko, a awanse wyrosną przed nami jak grzyby po deszczu.

Sonda
Czy jesteś typem karierowicza?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Na początku książkę czyta się bez większego zachwytu. Autorka porównuje handlarza do filozofa, czyli karierę na pograniczu fizyczno-umysłowej do czysto umysłowej. Agnieszka Wiącek dość negatywnie wypowiada się na temat studiów, ponieważ – jej zdaniem – dzisiejszy tytuł magistra jest równoważny wykształceniu średniemu sprzed kilku lat. Wynika to prawdopodobnie z tego, że młodzi ludzie właściwie bez zastanowienia idą na studia. Taki pogląd może nieco dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż autorka w obecnej chwili jest doktorantką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Z drugiej strony może jest to właśnie wniosek płynący z lat spędzonych w murach uczelni.

Szczególnie pierwsze rozdziały wyglądają, jak porady z darmowego e-booka (choć niektóre warto przeczytać), a nieco dalej rozpoczyna się istna dżungla, gdzie zamiast drzew, zwierząt, gadów i owadów znajdziemy wskazówki i miniporadniki dot. wyboru studiów, rekrutacji, pracy i awansów. Jest także kilka sugestii, jak postępować z szefem (z podziałem na różne charaktery).

Do dżungli nikt nie wybiera się bez przewodnika, tak dzieje się i w tym przypadku. Autorka prowadzi nas (za rękę?) po kolejnych etapach kariery, wskazując pułapki i dając dobre rady. W kilku punktach podsumowuje każdy rozdział, aby czytelnik utrwalił najważniejsze według niej fakty i opinie.

>> Czytaj też: Pierwsza praca najlepiej w IT i na Mazowszu

Rozdział o rekrutacji jest jednym z ciekawszych. Rekruterzy dla wielu kandydatów, którzy starają się o wymarzone miejsce pracy, to wróg numer jeden. Wcale tak nie musi być, należy też pamiętać, że przyjaciół powinniśmy trzymać blisko, a wrogów jeszcze bliżej. Autorka opisuje m.in. jak przygotować się do rozmowy oraz jak odpowiadać na typowe pytania osób rekrutujących.

Mnie osobiście pozytywnie zaskoczyła aktualność książki. Autorka delikatnie (ale jednak) pisze o mediach społecznościowych i blogowaniu, które można wykorzystać do zdobycia wymarzonej pracy. Porusza także kwestię idealnego CV, sugerując, aby zareklamować je np. w sieci, gdzie najczęściej można wpaść w oko headhuntera.

Książka Niezbędnik karierowicza, czyli jak zrobić błyskotliwą karierę w wielkim mieście z całą pewnością może nosić miano niezbędnika, jednak nie tylko dla osób ukierunkowanych na karierę (z tzw. klapkami na oczach). Jest to publikacja dla osób poszukujących pracy, gdyż konkurencja na niektórych rynkach jest duża, a o wakaty i kolejne stanowiska trzeba walczyć.

Warto jednak zaznaczyć, iż autorka raczej odradza wchodzenie na najbardziej konkurencyjne rynki pracy, dlatego osoby wyróżnione, dotknięte ręką Boga, czyli utalentowane, powinny zrobić na przekór i powalczyć tam, gdzie jest to najmniej wskazane.

Niezbędnik karierowicza, czyli jak zrobić błyskotliwą karierę w wielkim mieście

 

Niezbędnik karierowicza, czyli jak zrobić błyskotliwą karierę w wielkim mieście

Autor: Agnieszka Wiącek

ISBN: 978-83-246-3073-8

Format: A5

Oprawa: miękka

Liczba stron: 160

Data wydania: kwiecień 2011

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl