Kara za piractwo adekwatna do jakości plików?

28-02-2011, 20:05

Im lepszej jakości film rozpowszechniasz, tym większa kara. A może odwrotnie?

Choć wygląda na to, że piractwo nie ma negatywnego wpływu na sprzedaż biletów kinowych, stowarzyszenia takie, jak RIAA, broniące praw wytwórni, nie mają zamiaru ani na chwilę zawieszać polowania na łamiących prawa autorskie internautów.

>>Czytaj także: Piractwo internetowe filmów anime podnosi ich sprzedaż

Sonda
Jakość rozpowszechnianych plików powinna wpływać na karę?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Pytanie tylko, jak powinni być oni karani? Sądy różnych państw są mocno podzielone w ocenie tego typu przypadków. Niedawno wspominaliśmy nawet o szwedzkim internaucie, który za jeden udostępniany utwór musiał zapłacić wyłącznie 7 dolarów, co jest wyrokiem bardzo łagodnym w porównaniu do nawet milionowych kar.

Serwis TorrentFreak zauważa, że niekonsekwentne jest także traktowanie internautów ze względu na jakość materiałów, które udostępniają. Argentyński sąd uniewinnił nawet użytkowników, których rozprowadzane kopie filmów były bardzo niskiej jakości. W innych przypadkach sytuacja może wyglądać natomiast zupełnie inaczej.

Najczęściej słabej jakości wideo powstaje w wyniku nagrywania kamerą obrazu podczas kinowej projekcji. Upublicznienie takiego materiału, zanim jeszcze dostępne będzie wydanie DVD, może zniechęcić do wizyty w kinie. Inni argumentują z kolei, że wiele osób właśnie w ten sposób sprawdza, czy warto daną produkcję obejrzeć i pomimo pobrania słabej jakości filmu, ostatecznie i tak kupuje bilety.

Niektórzy przedstawiciele właścicieli praw autorskich sugerują dodatkowo, że "rozpowszechnianie materiałów w gorszej jakości negatywnie wpływa na dobre imię wytwórni" - czytamy w TorrentFreak. Problem nie jest łatwy do rozwiązania, gdyż argumenty obu stron wydają się bardzo racjonalne. 

>>Czytaj także: Hotfile kasuje konta użytkowników łamiących prawa autorskie


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031