Jest zgoda na przejęcie Tele2

08-09-2008, 19:18

Netia może przejąć Tele2 – postanowił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Netia podtrzymała swoje prognozy na koniec roku, a także zapowiedziała nową ofensywę w walce o klientów biznesowych.

Netia przejmie Tele2…

Zgoda UOKiKu-u była konieczna, gdyż obroty obu firm przekroczyły w ubiegłym roku w Polsce 50 milionów euro. Początkowo miała być wydana 22 września, Urząd postanowił jednak dać pozytywny sygnał rynkowi telekomunikacyjnemu. Zdaniem prezes Urzędu na przejęciu Tele2 przez Netię winni skorzystać klienci, także Telekomunikacji Polskiej. Największy operator, mając silnego konkurenta, może zostać zmuszony do obniżek stawek i zmian w ofercie.

Netia zakłada, że ostateczne sfinalizowanie transakcji nastąpi na przełomie III i IV kwartału. W jej wyniku operator na koniec 2008 roku będzie obsługiwał ponad 400 tysięcy klientów usług szerokopasmowych oraz ponad 1 milion klientów usług głosowych – informuje Gazeta Prawna.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie poinformował także, że nie spodziewa się, by koncentracja przyczyniła się do istotnego ograniczenia konkurencji. Nie obawia się tego także Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Innego zdania jest Telekomunikacja Polska, której zdaniem fuzja zaszkodzi przede wszystkim mniejszym operatorom.

... i powalczy o klientów biznesowych

Netia w ostatnim czasie skoncentrowała się na budowie i poszerzaniu oferty dla klientów indywidualnych, głównie ze względu na możliwości, jakie dają umowy o BSA i WLR. Teraz jednak zamierza mocniej zawalczyć o klientów biznesowych, którzy rocznie dają operatorowi 250-300 milionów złotych.

Jako pierwsza na rynku zaoferuje klientom biznesowym trzy usługi w jednym pakiecie – telefonię stacjonarną, komórkową oraz dostęp do Internetu. Ta druga świadczona będzie w oparciu o infrastrukturę Play, z którą Netia ma już podpisaną odpowiednią umowę - pisze Rzeczpospolita.

Firma chce sprzedawać usługi komórkowe jedynie w połączeniu z innymi, przez co bardziej będzie przywiązywać do siebie klientów. Nie ma na razie szacunków co do spodziewanego wzrostu przychodów dzięki wejściu na rynek telefonii komórkowej. Operator chce jednak dzięki temu zwiększyć dynamikę przychodów telefonii stacjonarnej z segmentu przedsiębiorstw.

Nie o wszystkich klientów operator zamierza jednak walczyć. Poza kręgiem jej zainteresowań znajdują się największe firmy i korporacje. Z doświadczeń Netii wynika bowiem, że wygranie prestiżowego przetargu możliwe jest tylko w przypadku oferowania usług poniżej kosztów. Dlatego też Netia skupi się na małych i średnich firmach, których jest najwięcej. Nie wykluczyła jednak, że będzie umacniać swoją pozycję na rynku korporacyjnym poprzez akwizycje.


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag UOKiKtag Tele2tag przejęciatag Netia
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy