Ponad 13 terabajtów zdjęć i formatów wideo, ponad 65 milionów plików i ponad 20 maszyn dedykowanych - taką infrastrukturę przeniósł do chmury obliczeniowej Oktawave jeden z największych rodzimych hostingów zdjęć - Fotosik.pl.
Fotosik.pl to jeden z najpopularniejszych w Polsce serwisów umożliwiających magazynowanie i udostępnianie plików graficznych oraz wideo. Liczba jego użytkowników stale rośnie, a obecnie kształtuje się na poziomie kilkuset tysięcy - codziennie przesyłają oni dziesiątki tysięcy zdjęć.
Tak dynamiczny wzrost ruchu z czasem stał się problemem. Dotychczasowa infrastruktura, bazująca na architekturze dedykowanej, wymagała stałej rozbudowy. Aby obsłużyć wzmożony ruch, konieczne było m.in dodawanie kolejnych serwerów. Rozbudowa wiązała się z coraz większym nakładem kosztów, a także wymagała czasu. Dlatego też Digital Avenue S.A. - wydawca Fotosik.pl - postanowił przenieść go do chmury obliczeniowej. Główne kryteria, które zadecydowały o wyborze takiego rozwiązania to:
"W pewnym momencie stało się oczywiste, że musimy iść w stronę bardziej elastycznego rozwiązania. Dalsza inwestycja w kolejne rozproszone serwery nie mała sensu ze względów finansowych. Dlatego bez dłuższych namysłów postanowiliśmy o migracji do chmury obliczeniowej" - komentuje wdrożenie Piotr Bocheńczak, prezes zarządu Digital Avenue S.A.
Migracja Fotosik.pl była dużym wyzwaniem, gdyż wiązała się z koniecznością bardzo precyzyjnego zaplanowania wszystkich detali, a przede wszystkim dotyczyła bardzo dużego ruchu w serwisie oraz ogromnej ilości danych koniecznych do migracji. Aby nie przerywać ciągłości działania serwisu, zadecydowano o podziale procesu na dwa etapy:
Etap 1 obejmował:
Etap 2 obejmował:
Tak zorganizowany proces migracji nie wiązał się z niedogodnościami dla użytkowników końcowych, gdyż mieli oni zapewniony stały dostęp do swoich zasobów.
Nowa infrastruktura, pomimo braku ograniczeń, ma znacznie prostszą architekturę od dotychczas wykorzystywanego rozwiązania bazującego na serwerach dedykowanych.
Dotychczas wykorzystywana architektura |
Nowa architektura |
|
|
Do przechowywania wszystkich zdjęć oryginalnych wykorzystano Oktawave Cloud Storage (OCS). Obecnie jest to około 65 milionów plików i kilkukrotnie większa ich liczba na serwerach proxy (różne formaty zdjęć).
Dzięki migracji osiągnięto korzyści istotne zarówno z punktu widzenia użytkownika końcowego, jak i wydawcy. Serwis zwiększył szybkość działania, pomimo że stale przybywa mu użytkowników. Ponadto, znacznie zredukowano koszty związane z jego utrzymaniem, gdyż opłaty naliczane są jedynie za rzeczywiście wykorzystane zasoby. Administrowanie stało się również łatwiejsze i mniej czasochłonne, przede wszystkim dlatego, że wymagana moc serwerów dobierana jest automatycznie w zależności od obciążenia.
"Fotosik.pl to świetny, obrazkowy wręcz przykład, pokazujący jak chmura obliczeniowa może obniżyć koszty. Stare rozwiązanie zmuszało nas do płacenia stałej, sztywnej stawki za serwery. Obecnie płacimy za zasoby, które rzeczywiście wykorzystujemy, a co za tym idzie, w nocy kiedy nasi użytkownicy śpią i nie obciążają infrastruktury, płacimy mniej. I o to chodzi" - podsumowuje wdrożenie Piotr Bocheńczak.
"Migracja ponad 13-terabajtowej platformy infrastrukturalnej, aplikacyjnej, bazodanowej oraz storage'owej pokazuje prawdziwe oblicze chmury. Okazuje się, że to właśnie w niej duże i profesjonalne usługi znajdują swoje naturalne miejsce. Miejsce zaspakajające potrzeby odnośnie do bezpieczeństwa, skalowalności, a także realnych oszczędności" - dodaje Dariusz Nawojczyk, CMO Oktawave.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*