Jakich rzeczy kupionych w sieci nie można zwrócić

Dziennik.pl 25-05-2011, 18:51

Reguła pozwalająca na zwrot towaru kupionego w sieci w ciągu 10 dni ma wiele wyjątków. Nie obowiązuje m.in. przy zakupie przedmiotów wykonanych na indywidualne zamówienie, większości artykułów spożywczych i rozpakowanych płyt CD.

Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy?

Zleciłem firmie informatycznej stworzenie strony internetowej, na której można byłoby zamieszczać amatorskie zdjęcia i filmy. Po kilku dniach zaobserwowałem jednak, że nikt się nią nie interesuje. Czy mogę skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość?

NIE. Konsument nie może powoływać się na prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni w sytuacji, gdy jej przedmiotem jest świadczenie o określonych przez niego właściwościach w złożonym przez niego zamówieniu lub właściwościach ściśle związanych z jego osobą. Do takich można zaliczyć umowy o dostawę dzieła (towaru) stworzonego według indywidualnego zamówienia kupującego. Mogą to być przykładowo meble zrobione według projektu kupującego, zbudowana strona WWW czy odzież uszyta z dostosowaniem się do potrzeb kupującego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby firma wykonująca takie dzieło zagwarantowała prawo do odstąpienia od umowy w określonym przez niego terminie. Jest to jednak jej uprawnienie, a nie obowiązek wynikający z przepisów.

Podstawa prawna
Art. 10 ust. 3 pkt 4 ustawy z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. z 2000 r. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Kiedy mogę zwrócić rozpakowaną płytę?

Kupiłem przez internet najnowszą wersję jednej z popularnych i bardzo reklamowanych gier strategicznych. Niestety nie spełniła moich oczekiwań. Czy mogę zwrócić ją do sklepu?

NIE. Internauci muszą pamiętać, że prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje w wypadkach zakupu nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania (głównie muzyka, gry i programy zapisane na płytach CD i DVD). Sprzedający nie ma obowiązku uwzględniać rezygnacji z umowy, gdy konsument usunie z nagrania oryginalne opakowanie. Zazwyczaj będzie to usunięcie lub przerwanie foliowego zabezpieczenia na pudełku z nośnikiem. W praktyce może się zdarzyć, że internauta w oświadczeniu o odstąpieniu od umowy będzie powoływał się na fakt otrzymania towaru z wadliwym opakowaniem. Przedsiębiorca musi uwzględnić jednak zwrot tylko wtedy, gdy konsument udokumentuje ten fakt protokołem sporządzonym w obecności i podpisanym przez listonosza lub kuriera.

Podstawa prawna
Art. 10 ust. 3 pkt 2 ustawy z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. z 2000 r. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Więcej szczegółów w serwisie Dziennik.pl w artykule pt. Jakich rzeczy kupionych w sieci nie można zwrócić

Adam Makosz

dziennik.pl

 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy