Wprowadzenie technologii 5G rewolucjonizuje sposób zarządzania miastami, a jej potencjał umożliwia tworzenie inteligentnych rozwiązań miejskiej infrastruktury.
Zacznijmy od podstawowej sprawy, czyli czym w ogóle jest inteligentne miasto i o co w nim chodzi? Po prostu o wykorzystanie rozwiązań technologicznych do zwiększenia wydajności sieci i usług, z korzyścią dla mieszkańców i przedsiębiorców. Jest to, ogólnie rzecz biorąc, podsumowanie tego, czym są inteligentne miasta — lub „smart cities” jak przedstawia się ten termin w języku angielskim.
Według oficjalnej definicji Unii Europejskiej inteligentne miasto wykracza daleko poza wykorzystanie technologii cyfrowych (co ciekawe, tych samych, które napędzają na przykład kasyno hitnspin.com ) do lepszego wykorzystania zasobów i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. Są to w praktyce obszary o bardziej zintegrowanych sieciach transportu miejskiego, lepszym zaopatrzeniu w wodę i efektywnych sposobach radzenia sobie np. z oświetleniem w budynkach. Krótko mówiąc, koncepcja ta obejmuje miasta, które wykorzystują technologię do strategicznej optymalizacji swojej infrastruktury z korzyścią dla swoich mieszkańców.
Inteligentne miasta mają bardziej interaktywną administrację miejską, która słucha mieszkańców i przedsiębiorców, oprócz bezpiecznych przestrzeni publicznych. Władcy tych ośrodków miejskich biorą też pod uwagę ważne potrzeby, takie jak starzenie się społeczeństwa. W rzeczywistości obecna technologia umożliwia już istnienie i rozwój inteligentnych miast. Są one nawet tu i ówdzie rzeczywistością. Jednak pojawienie się technologii 5G powinno jeszcze bardziej przyspieszyć przemianę tej idealnej przyszłości każdej metropolii w naprawdę obiecujący scenariusz.
W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym są inteligentne miasta i jak technologia 5G wpłynie na rozwój ośrodków miejskich. Zapraszamy do lektury!
Krótko mówiąc, inteligentne miasto to takie, które wykorzystuje dane i technologię do poprawy efektywności operacyjnej, dzielenia się informacjami ze społeczeństwem i świadczenia lepszych usług rządowych, poprawiając dobrobyt mieszkańców i wspierając rozwój lokalnego biznesu.
Tym samym jednym z głównych celów inteligentnego miasta jest optymalizacja procesów publicznych i wspieranie wzrostu gospodarczego. Odbywa się to poprzez oferowanie obywatelom wyższej jakość życia dzięki innowacjom technologicznym i wdrożeniu „kultury opartej na danych” (data driven culture).
Należy jednak pamiętać, że inteligentne miasto nie wyróżnia się po prostu posiadaniem kilku dostępnych narzędzi technologicznych: jego największą wartością jest sposób, w jaki wykorzystuje te rozwiązania na rzecz rozwoju społeczności. Poziom rozwoju miasta można określić na podstawie szeregu cech i wskaźników, takich jak na przykład:
W inteligentnych miastach różne osie, takie jak zdrowie, edukacja i mobilność, działają w sposób połączony. Tym samym inwestycje w Sanitację mają bezpośredni wpływ nie tylko na działania związane ze Środowiskiem, ale także na zdrowie ludności w dłuższej perspektywie. W Smart City sektory działają w sposób zintegrowany, wzmacniając tym samym pozytywny wpływ danego działania.
Ponadto sukces inteligentnego miasta w dużej mierze opiera się na relacjach między sektorem publicznym i prywatnym, a także na pracy nad stworzeniem i utrzymaniem środowiska nastawionego na monitorowanie i analizę danych.
Na przykład inwestowanie w instalację kamer bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej to inicjatywa, która wymaga partnerstwa między biznesem a rządem, a także wykorzystania technologii dostarczanych przez różne firmy.
Jak wspomniano, „inteligentne miasto” to obszar miejski, który staje się bardziej wydajny i zrównoważony dzięki zastosowaniu technologii. W ten sposób jego głównym celem jest bycie atrakcyjnym dla nowych mieszkańców i przedsiębiorstw poprzez poprawę dostępnych usług publicznych lub nawet ich rozbudowę dla lepszej jakości życia mieszkańców.
Systemy, które składają się na inteligentne miasto, obejmują między innymi zoptymalizowaną sieć transportową, urządzenia kontrolne i zabezpieczające, energię odnawialną i oczyszczanie ścieków, które można realizować poprzez przedsiębiorstwa publiczne oraz prywatne, a tym samym stanowią jeszcze jeden sposób generowania miejsc pracy i przenoszenia gospodarki do sfery lokalnej.
W rankingu Cities in Motion 2022 sporządzonym przez IESE Business School wchodzącą w skład uniwersytetu w hiszpańskiej Navarze wyróżniają się miasta w Europie. Opublikowane styczniu 2023 roku zestawienie stawia Londyn na pierwszym miejscu. Następnie są Nowy Jork, Paryż, Tokio i Reykjavik (Islandia). W pierwszej dziesiątce znalazła się również Kopenhaga i Amsterdam. Co ciekawe — na miejscu 12 znalazło się miasto z Polski. Przy czym, zapewne ku zaskoczeniu większości czytających, nie jest to Warszawa, a Katowice.
Polskie miasta wciąż mają przed sobą długą drogę, aby stać się w pełni inteligentnymi. Potencjał tej transformacji jest jednak ogromny. Można jednak uznać, że typowy projekt inteligentnego miasta dobrze pasuje do polskich realiów. Wynika to bowiem z tego, że zamiast konieczności inwestowania w drogie rozwiązania, można wykorzystać już istniejącą infrastrukturę do rozwiązywania ważnych problemów w przestrzeni miejskiej.
Na przykład oświetlenie uliczne, zarządzanie ruchem czy wywóz śmieci to usługi, które można usprawnić prostymi rozwiązaniami, takimi jak zastosowanie czujników na miejscach parkingowych. Pozwoli to ograniczyć ruch pojazdów, poszukiwanie wolnych miejsc do parkowania, a w konsekwencji także ogranicza emisję zanieczyszczeń.
Jeśli nie można mówić o przyszłości inteligentnych miast bez wspominania o IoT, to samo dotyczy 5G. W końcu te dwie technologie, razem wzięte, umożliwiają postęp w różnych sektorach inteligentnych miast.
Najnowsza generacja internetu mobilnego, czyli sieć 5G, jest stabilniejsza i szybsza niż poprzednie. Transmisja danych zyskuje nie tylko na sprawności, ale także na niezawodności. Te cechy umożliwiają postęp, który jakiś czas temu był mało prawdopodobny, taki jak przeprowadzanie zdalnych operacji.
Jedną z kluczowych cech inteligentnych miast jest łączność. Różne sektory działają w sposób zintegrowany, dzieląc się danymi i wynikami. W tym sensie technologia 5G, która ma prędkość połączenia nawet sto razy większą, usprawnia i rozbudowuje sieć, która łączy różne urządzenia.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*