Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jaką metodę wybielania zębów w gabinecie dentystycznym wybrać?

21-05-2022, 13:16

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas, nie bez powodu wybielanie zębów to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów estetycznych. Wybielanie zębów można przeprowadzić na wiele sposobów, samodzielnie w domu bądź w gabinecie dentystycznym.

Jaką metodę wybielania zębów w gabinecie dentystycznym wybrać?

Profesjonalne wybielanie zębów - zalety

Zabiegi wykonywane u stomatologa są co prawda nieco droższe, lecz efekt jest niemalże natychmiastowy. Ponadto istnieje mniejsza szansa na urazy szkliwa czy dziąseł niż przy wybielaniu domowym. Dodatkowo specjalista najlepiej dobierze odcień płytki nazębnej, pasującej do naszej urody, a także oczyści zęby i usunie nagromadzony kamień nazębny. Metoda wybielania zębów powinna być indywidualnie dostosowana do naszych potrzeb, oczekiwań i stanu zdrowia. 

Laserowe wybielanie zębów u stomatologa

Zabieg laserowego wybielania zębów u dentysty trwa około 30 minut. Stomatolog nakłada na płytkę nazębną specjalny żel, który następnie pod wpływem lasera wnika do wnętrza, tym samym wybielając płytkę nazębną. Równie ważne jest zabezpieczenie dziąseł przed uwrażliwieniem pod wpływem zimnego światła diod laserowych. Sam proces wybielania polega na rozpadzie nadtlenku wodoru na wodę oraz tlen. Ostateczny odcień szkliwa po zabiegu dobierany jest przez lekarza, w porozumieniu z pacjentem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy jest w stanie osiągnąć śnieżnobiały uśmiech. Efekt w dużej mierze uzależniony jest od naturalnego koloru szkliwa. Odcień zębów powinien być także odpowiednio dobrany do karnacji, koloru oczu lub włosów. 

Wybielanie zębów nakładkami

Nakładowe wybielanie zębów jest nieco bardziej czasochłonne i składa się z dwóch etapów: gabinetowego oraz domowego.  Metoda ta wymaga nieco samodyscypliny oraz cierpliwości, zadaniem pacjenta jest aplikowanie żelu wybielającego na wewnętrzną stronę specjalnie przygotowanych nakładek i zakładanie ich na zęby przez okres od 2 do 4 tygodni. Nakładki należy nosić co najmniej 8 godzin dziennie bądź całą noc. Aby utrzymać efekt białych zębów, po zakończeniu pacjent powinien stosować "białą dietę" przez kilka tygodni. Za pomocą tej metody możemy wybielić zęby nawet o 6 odcieni, a efekt utrzymuje się 2-3 lata. 

Alternatywną metodą wybielania szkliwa mogą być gotowe zestawy, możliwe do zakupienia w drogeriach, aptekach, czy przez Internet. Zwykle do zestawu dołączone są nakładki i żel wybielający. Aby przyspieszyć efekt, niekiedy producent dodaje także lampę LED. Jednak warto pamiętać, że profesjonalne metody niosą za sobą zdecydowanie więcej korzyści. Co ważne spektakularny efekt białych zębów możemy osiągnąć już podczas jednej wizyty, przy zapewnieniu maksymalnego komfortu oraz bezpieczeństwa. Oddając się w ręce specjalisty, mamy pewność, że zabieg wykonany jest prawidłowo i profesjonalnie, a stomatolog w każdej chwili odpowie na nurtujące nas pytania, rozwieje wszelkie wątpliwości. Nowoczesne metody wybielania zębów oferuje Klinika Trio-Dent w Warszawie.

Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest w dużym stopniu od decyzji i możliwości finansowych pacjenta. Jeśli zabieg zostanie przeprowadzony przez profesjonalistę, pacjent może spodziewać się bardzo dobrych efektów i nie narazi się na skutki uboczne. 

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag zębytag wybielanie zębów