Jak żyć po wyroku ws. Safe Harbour? Którzy polscy europosłowie nie walczyli z inwigilacją? Przegląd ciekawostek prawnych cz. 6

06-11-2015, 15:42

Komisja Europejska wydała zestaw wytycznych dla film, które muszą sobie poradzić z wyrokiem dotyczącym przekazywania danych do USA. Poza tym Poczta i InPost walczą, a zdrowie polskiego e-zdrowia bada CBA. Piszemy o tym w przeglądzie ciekawostek prawnych z minionego tygodnia.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Safe Harbour - co robić, jak żyć? KE doradza

Komisja Europejska przedstawiła wytyczne dotyczące transatlantyckiego przekazywania danych i nawołuje do szybkiego ustanowienia nowych ram w związku z wyrokiem w sprawie Schremsa.

Komisja poinformowała, że w obliczu wyroku Trybunału przyspieszyła proces negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi dotyczących odnowionych i bezpiecznych ram przekazywania danych osobowych. Celem Komisji jest zakończenie tych rozmów w ciągu trzech miesięcy.

W międzyczasie przedsiębiorstwa muszą stosować się do wyroku oraz, o ile to możliwe, korzystać z alternatywnych narzędzi przekazywania danych. Komisja wydała wytyczne w sprawie możliwości dotyczących transatlantyckiego przekazywania danych do czasu wprowadzenia nowych ram prawnych w tym obszarze. Komunikat wyjaśniający Komisji zawiera analizę skutków wspomnianego wyroku oraz określa alternatywne mechanizmy przekazywania danych osobowych do Stanów Zjednoczonych. Komisja będzie w dalszym ciągu ściśle współpracować z niezależnymi organami ochrony danych w celu zapewnienia jednolitego stosowania wyroku.

Wytyczne są dostępne w dokumencie na stronie Komisji Europejskiej

Przepychanki Poczty Polskiej z PGP

Dziennik Internautów pisał niedawno o tym, jak to Poczta Polska i PGP/InPost walczą o zamówienie na dostarczanie korespondencji z sądów.

Walka robi się coraz ostrzejsza. Poczta Polska wypominała PGP, że tan zatrudnia ludzi na umowach śmieciowych. W reakcji na to Rafał Brzoska i jego spółka InPost postanowił zorganizować konferencję prasową pt. "Jak dopłacamy 1,8 mld zł do nierentownej Poczty Polskiej” . 

Teraz Poczta Polska oskarża InPost o atak za pomocą "czarnego PR". 

Takie działanie wpisuje się w strategię InPostu, która od lat żeruje na dobrym imieniu Poczty i zaufaniu, jakie nasza marka wzbudza u klientów. Konferencja prasowa to kolejny pomysł Pana Brzoski na dyskredytowanie Poczty Polskiej. Niemal codziennie prezes konkurującej z nami firmy informuje media o walce z Pocztą Polską – podkreśla Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. - Podjęliśmy kroki prawne dotyczące zaplanowanej konferencji, wzywając InPost do zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji oraz naruszających nasze dobra osobiste. Będziemy informować na bieżąco o dalszych krokach - dodał.

E-zdrowie pod lupą CBA

Jak poinformował Bezprawnik, prokuratura i CBA przyglądają się informatyzacji służby zdrowia. Wątpliwości wzbudziły wysokie koszty realizacji pewnych elementów projektu, a także rażąco niskie kary za niedotrzymanie terminów wykonania zakontraktowanych prac. Drugim problemem jest kontrakt na promocję projektu, która nie została wprowadzona w życie.

Przy okazji przypomnijmy, że 27 października Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia‭ ‬oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest doprecyzowanie,‭ ‬a częściowo również stworzenie,‭ ‬ram prawnych niezbędnych do wdrożenia rozwiązań w zakresie systemu informacji w ochronie zdrowia.‭ Ustawa zawiera regulacje dostosowujące inne ustawy m.in.‭ ‬do wprowadzenia elektronicznej postaci recepty,‭ ‬skierowania,‭ ‬zlecenia oraz rejestrów medycznych i dziedzinowych systemów teleinformatycznych,‭ ‬a także doprecyzowuje przepisy dotyczące‭ „‬telemedycyny‭”.

Kto z europosłów bronił inwigilacji?

W zeszłym tygodniu wspominaliśmy, że Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą inwigilację i wzywającą do udzielenia azylu Edwardowi Snowdenowi. Za przyjęciem rezolucji głosowało 342 europosłów, w tym tylko 6 z Polski. Aż 38 z 51 polskich eurodeputowanych opowiedziało się przeciwko przyjęciu tego dokumentu.

Chcecie wiedzieć jak głosowali poszczególni europosłowie? Informacje na ten temat publikował m.in. Panoptykon

Przeciwko przyjęciu rezolucji głosowali: Jerzy Buzek, Ryszard Czarnecki, Edward Czesak, Anna Fotyga, Beata Gosiewska, Andrzej Grzyb, Marek Gróbarczyk, Krzysztof Hetman, Danuta Hübner, Dawid Jackiewicz, Danuta Jazłowiecka, Marek Jurek, Jarosław Kalinowski, Karol Karski, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht, Stanisław Ożóg, Bolesław Piecha, Mirosław Piotrowski, Julia Pitera, Marek Plura, Tomasz Poręba, Dariusz Rosati, Czesław Siekierski, Adam Szejnfeld, Róża Thun, Jarosław Wałęsa, Bogdan Wenta, Jadwiga Wiśniewska, Janusz Wojciechowski, Bogdan Zdrojewski, Tadeusz Zwiefka, Kosma Złotowski.

Za przyjęciem rezolucji głosowali: Lidia Geringer, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Janusz Zemke, Krystyna Łybacka, Stanisław Żółtek.

TTIP - raport po 11. rundzie

Dużo się dzieje w temacie tajnych, kontrowersyjnych porozumień. Ujawniono treść TPP, a tymczasem Komisja Europejska wydała raport z 11. rundy negocjacji. Dokument znajdziecie na stronie Komisji Europejskiej

MAiC odpowiada RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował w tym tygodniu, że minister cyfryzacji odpowiedział na jego pytania dotyczące informatyzacji urzędów oraz związanej z nią kontroli NIK. 

Dla Rzecznika szczególne znaczenie ma kwestia dostępności działających już i tworzonych portali podmiotów publicznych, o której mówimy, gdy wszyscy użytkownicy mają pełny dostęp do treści portalu, mogą je zrozumieć, a wygodna nawigacja umożliwia logiczną i intuicyjną interakcję z serwisem. W ocenie Rzecznika, działalność Ministerstwa zasługuje na aprobatę. Szczegóły na stronie RPO

Rewolucja w elektroodpadach

W tym tygodniu Gazeta Prawna przypominała, że zbliżają się zmiany dotyczące gospodarki elektroodpadami. Wcześniej wspominaliśmy, że ustawa dotycząca elektrośmieci została podpisana przez Prezydenta.

Dla przedsiębiorców problemem może być to, że wzrosną obowiązkowe poziomy zbierania zużytego sprzętu. Poza tym jeśli organizacji nie uda się zebrać zleconej przez producenta ilości elektroodpadów lub inspekcje nadzoru zakwestionują poprawność danych, konsekwencje finansowe poniesie producent. Więcej na ten temat w tekście pt.Przedsiębiorców czeka rewolucja w elektroodpadach

Chiny ocenzurują internet wszystkim?

W ubiegły weekend Wall Street Journal pisał, że firma XYZ.com zarządzająca kilkoma domenami dogadała się z chińskim rządem w sprawie cenzury. XYZ.com otrzymała od rządu Chin listę 12 tys. słów, które nie powinny występować w adresach internetowych z końcówkami .xyz, .college, .rent, .protection oraz .security. Tych słów nie będą mogli używać nie tylko Chińczycy, ale w ogóle internauci. 

Szczegóły w tekście pt. China Censors Your Internet.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.