E-zdrowie w Sejmie, Uber dogada się z fiskusem, reforma prywatności w UE - przegląd ciekawostek prawnych cz. 2

09-10-2015, 15:31

Jaką ustawę ważną dla e-zdrowia przyjął dziś Sejm? Czy Uber dogada się z fiskusem w Estonii? Co się dzieje z reformą ochrony danych? Piszemy o tym w przeglądzie ciekawostek prawnych z minionego tygodnia.

W przeglądzie ciekawostek prawnych zazwyczaj umieszczamy rzeczy, o których nie pisaliśmy w DI, a chcemy je zasygnalizować. Tym razem zaczniemy od rzeczy już przez nas opisywanej, która była szczególnie ważna. 

Wyrok TSUE dotyczący Safe Harbour

W tym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok który może w przyszłości wpłynąć na przekazywanie naszych danych do USA. Trybunał orzekł, że Stany Zjednoczone nie mogą być bezwzględnie uznawane za "bezpieczną przystań" dla naszych danych. Organy broniące naszej prywatności (takie jak GIODO) mogą uważnie badać amerykańskie firmy i mogą nawet zawiesić przekazywanie danych do USA.

Dziennik Internautów pisał o tym wyroku oraz o opiniach na temat wyroku

Reforma ochrony danych w UE

Dziś Komisja Europejska poinformowała, że ministrowie sprawiedliwości wsparli jej propozycje dotyczące zasad ochrony danych dla organów ścigania. Zdaniem Komisji to porozumienie oznacza, że Unia Europejska jest na najlepszej drodze do sfinalizowania reformy ochrony danych do końca tego roku. Jeszcze w tym miesiącu mają być uruchomione negocjacje pomiędzy Komisją, Parlamentem i Radą w ramach tzw. trialogu. Szczegóły znajdziecie w komunikacie na stronie Komisji Europejskiej

Podpisane ustawy - prawo autorskie, zużyte odpady

Na początku tygodnia (5 października)  Prezydent RP podpisał nowelizację Ustawy o prawie autorskim. Możecie się zapoznać z informacją o podpisaniu ustawy. Chodzi o tę nowelizację prawa autorskiego, która dotyczy dozwolonego użytku edukacyjnego, e-learningu, dzieł osieroconych oraz public lending right. 

O szczegółach możecie poczytać w naszych publikacjach pt. Nowe prawo autorskie nie będzie przyjazne bibliotekom i muzeom oraz Zmiany w prawie autorskim czekają na podpis prezydenta. Twórcy zyskają na wypożyczeniach w bibliotekach

Inną ustawą podpisaną w tym tygodniu przez Prezydenta RP jest Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Celem ustawy jest zwiększenie masy zbieranego zużytego sprzętu,‭ ‬a tym samym osiągnięcie przez Polskę określonych w przepisach Unii Europejskiej poziomów zbierania,‭ ‬odzysku,‭ ‬przygotowania do ponownego użycia i recyclingu,‭ ‬a ponadto do bezpiecznego dla zdrowia ludzi i dla środowiska naturalnego demontażu zużytego sprzętu oraz odzysku odpadów powstałych po demontażu (zob. informację o podpisaniu ustawy).

Ostatnie posiedzenie Sejmu - e-zdrowie

Dziś zakończyło się ostatnie posiedzenie Sejmu w tej kadencji.

Sejm pracował nad wieloma rzeczami, ale ustalił m.in. ostateczne brzmienie nowelizacji Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Wprowadza ona podstawy prawne niezbędne do wdrożenia ogólnokrajowego systemu teleinformatycznego w ochronie zdrowia, tj. Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych (tzw. Platforma P1 lub „e-zdrowie”). Nowelizacja przewiduje uruchomienie m.in. Internetowego Konta Pacjenta, które bezpłatną aplikacją internetową. Każdy pacjent otrzyma dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych. Dostęp do wyników badań i innych dokumentów będzie miał też lekarz. Przy czym to pacjent zdecyduje, które z nich i jakiemu lekarzowi udostępni. Nowelizacja wprowadza też powszechne stosowanie e-recepty. Ustawa zostanie przekazana prezydentowi do podpisu.

Dziennik Internautów pisał już o tej nowelizacji w tekście pt. Pacjenci będą rzadziej biegać z papierkami. Internetowe konta i e-recepty jeszcze w tym roku?

Holandia w stronę inwigilacji?

Organizacja EDRi poinformowała o niepokojących planach dotyczących inwigilacji w Holandii. Planowane jest m.in. pozwolenie służbom na włamywanie się do komputerów, także osób niepodejrzanych, w celu monitorowania wybranych celów. Szczegóły znajdziecie na stronie EDRi, gdzie podano również linki do innych materiałów źródłowych. 

Uber chce się dogadać z fiskusem

Uber przeszkadza nie tylko taksówkarzom. Również organy podatkowe w różnych krajach mogą mieć do niego zastrzeżenia.

W Estonii ten problem może być rozwiązany, gdyż Estońska Rada ds. Podatków i Ceł (ECTB) rozpoczęła współpracę z Uberem. Celem współpracy jest wypracowanie rozwiązań, które ułatwią spłacanie zobowiązań podatkowych kierowców Ubera i generalnie przyczynią się do uregulowania podatków w tzw. sharing economy

Rezultatem wspólnego projektu Ubera i ECTB ma być m.in. nowa platforma deklaracji podatkowych, która uprości proces opodatkowania kierowców-partnerów Uber. Pierwsze efekty wspólnych działań mają się ujawnić już w roku 2016. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zajrzyjcie do komunikatu na stronie ECTB

TTIP - szybciej, szybciej!

Wg informacji PAP, październiku UE i USA przedstawią nowe ofert taryf celnych dotyczących umowy o wolnym handlu (TTIP). Komisja Europejska ma teraz zapragnąć by negocjacje porozumienia TTIP nabrały tempa. Szczegóły w tekście TOK.Fm pt. Bruksela chce przyśpieszenia w sprawie TTIP.

Do poczytania

Jeśli masz niedosyt czytania, zobacz ciekawe teksty z minionego tygodnia. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031