Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

14-12-2021, 11:00

Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych cieszy się dużym zainteresowaniem. Niemniej jednak zajęcie to jest bardzo wymagające, tym samym nie każdy potencjalny kandydat będzie mógł ubiegać się o to stanowisko. Jak wygląda praca opiekunki osób starszych i co powinniście o niej wiedzieć? Zobaczcie!

Opiekunka osób starszych w Niemczech – dla kogo?

Praca w Niemczech dla Polaków od kilku, a nawet i kilkunastu lat nieustannie przyciąga nowych pracowników zainteresowanych branżą opiekuńczą. Doskonale to rozumiemy! Atrakcyjne zarobki, lepsze perspektywy i stabilne warunki brzmią naprawdę kusząco. To jednak praca opiekunki w Niemczech nie należy do łatwych, a nowe obowiązki mogą przysporzyć wiele trudności. Kto zatem może starać się o zatrudnienie? Tak naprawdę każdy! Praca w Niemczech jako opiekunka do seniora nie stawia przed pracownikami konkretnych wymogów. I choć doświadczenie w zawodzie czy wykształcenie kierunkowe mogą okazać się naprawdę przydatne zwłaszcza w początkowym okresie, z reguły nie są one wymagane. Opiekunka osób starszych powinna przede wszystkim posiadać specjalne predyspozycje, które ułatwią jej wykonywanie codziennych obowiązków. Dobra opiekunka dla seniora musi cechować się dużą dozą empatii, zrozumienia czy cierpliwości. Umiejętności przyjdą natomiast z czasem!

Szukasz zatrudnienia w zakresie „praca w Niemczech dla Polaków – opiekunka”? Zajrzyj na stronę zaufanej agencji pracy LAXO Care. Znajdziesz tam atrakcyjne oferty pracy w Niemczech i wiele więcej!

Praca opiekunki w Niemczech – obowiązki

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Opieka nad osobami starszymi nakłada na pracowników nowe wyzwania czy obowiązki. W zależności od stanu zdrowia seniora czy charakteru zatrudnienia mogą one oczywiście poniekąd się różnić. Niemniej jednak opiekunka najczęściej jest odpowiedzialna za pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności. Mowa tutaj o porannej i wieczornej toalecie, przygotowywaniu posiłków, podawaniu leków, sprzątaniu mieszkania czy załatwianiu spraw urzędowych. Opiekunka osób starszych powinna także być wsparciem dla swojego podopiecznego, tym samym zadbać o jego ogólne samopoczucie i czas wolny. Jeszcze przed podpisaniem pierwszego kontraktu, zostaniecie poinformowani o zakresie obowiązków. Pamiętajcie, że opieka nad starszymi nie zawsze wygląda tak samo!

Jak wygląda dzień opiekunki osób starszych?

Skoro już wiecie, jakie obowiązki będą do was należeć… warto również wspomnieć o kluczowej kwestii. Jakich czynności nie może podejmować opiekunka osób starszych? Jak już wspomnieliśmy wyżej, pracownicy opieki nie muszą posiadać doświadczenia w zawodzie czy wykształcenia kierunkowego. Co za tym idzie? Opiekunka osób starszych nie może wykonywać czynności o charakterze medycznym. Robienie zastrzyków czy rozdzielanie lekarstw spoczywa bowiem na pracownikach ochrony zdrowia. Jako pracownicy branży opiekuńczej będziecie natomiast zobowiązani do kontrolowania samopoczucia podopiecznego czy właśnie podawania wcześniej przepisanych środków. Opiekunka osób starszych nie może wykonywać uprawnień pielęgniarki – oczywiście, o ile nie posiada wykształcenia kierunkowego i nie zostało zawarte to w kontrakcie.

Zwróćcie także uwagę na zakres waszych obowiązków domowych! Wasz przyszły pracodawca nie może oczekiwać od was wykonywania czynności porządkowych w ogrodzie czy na strychu. Do waszych zadań należeć będzie natomiast dbałość o porządek w mieszkaniu.

Praca w Niemczech – czy warto?

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród Polaków. To doskonała okazja, by nie tylko zdobyć cenne doświadczenie, lecz także podreperować domowy budżet. Decydując się na wyjazd w tym charakterze, będziecie mogli liczyć na stabilne warunki zatrudnienia i całe multum korzyści. Opieka nad osobami starszymi wiążę się jednak z koniecznością tymczasowej zmiany miejsca zamieszkania, co nie każdemu może służyć. Długotrwała rozłąka z bliskimi potrafi niekiedy dać się we znaki… Dobrze przemyślcie tę decyzję i wybierzcie rozwiązanie, które będzie dla was najlepsze!


Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag opiekun osób starszychtag nolstag Niemcytag Amin12tag ALH


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031