Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W ostatnich dziesięcioleciach budowa domów przeszła istną rewolucję. Dostępne dziś technologie, materiały i techniki montażu umożliwiają postawienie budynku w czasie do niedawna jeszcze nieosiągalnym – nawet domy murowane są obecnie budowane do stanu deweloperskiego w terminie poniżej jednego roku.

Elementem tej ewolucji jest rosnąca popularność domów energooszczędnych, których użytkowanie jest znacznie tańsze, niż ich tradycyjnych odpowiedników. Problem polega jednak na tym, że ich budowanie wymaga szczególnej wiedzy i fachowości, a także zastosowania konkretnych materiałów i technik montażu. A zatem jak wybudować energooszczędny dom?

Jak wybudować energooszczędny dom?

Budowa energooszczędnego domu – dlaczego warto?

Zanim przejdziemy do tego, jak wybudować dom niskoenergetyczny (jak przez niektórych nazywany jest obiekt energooszczędny), to warto najpierw pochylić się nad jego zaletami.

Najważniejsze korzyści to te finansowe. Bo choć na starcie trzeba zainwestować, gdyż budowa domu energooszczędnego jest nieco droższa, niż tego stawianego w technologii tradycyjnej, to w dłuższej perspektywie rozwiązanie to jest opłacalne. Wszystko za sprawą tego, że eksploatacja domu energooszczędnego jest stosunkowo tania, bo mniej zużytej energii to niższe wydatki związane z jej wyprodukowaniem. Mowa tu o oszczędnościach rzędu nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

Dla niektórych istotnym argumentem za realizacją projektu domu energooszczędnego są względy ekologiczne. Mniej wyprodukowanej energii to w końcu mniejsza emisja do atmosfery.

Jak wybudować energooszczędny dom? Materiały, technologie, instalacje.

Do budowy domów energooszczędnych coraz częściej zatrudnia się generalnych wykonawców, którzy mają wiedzę i doświadczenie w realizowaniu tego typu projektów. Znają też lokalny rynek budowlany i dysponują ekipami fachowców w swoich wąskich specjalizacjach. Jest to o tyle istotne, że kumulowanie energii wewnątrz, na przykład poprzez unikanie mostków termicznych, wymaga zastosowania konkretnych materiałów. Istotne jest również używanie odpowiednich technik budowy, w tym tak zwanego ciepłego montażu okien oraz tych związanych z wykonaniem i zabezpieczeniem fundamentów. Osoba niekompetentna w tym zakresie może popełnić kosztowne błędy, skutkujące brakiem zakładanego poziomu energooszczędności. Ich naprawa prawdopodobnie  pochłonie później duże środki finansowe.

Jednak odpowiednie technologie budowy to tylko część prac związanych z budowaniem energooszczędnego domu. W następnej kolejności trzeba zadbać o tanie i efektywne źródło wytwarzania oraz kontrolowania tej energii. Specjaliści w tym zakresie zalecają najczęściej montaż fotowoltaiki, system rekuperacji, a także pompy ciepła.

Jak zrealizować projekt domu energooszczędnego?

Budowa domów energooszczędnych to trudne zadanie, które wymaga najwyższego poziomu fachowości i znajomości najnowocześniejszych trendów budowlanych. Mimo że początkowa inwestycja może wydawać się sporym wyzwaniem, przynosi ona długofalowe korzyści. Znacząco ułatwia codzienną eksploatację budynku, a co najważniejsze – generuje realne oszczędności, przykładowo związane z kosztami ogrzewania, zapewniając komfort przez cały rok. Zatem jeśli myślisz o podjęciu się tego zadania, rozważ, czy optymalnym rozwiązaniem nie okaże się nawiązanie współpracy z generalnym wykonawcą, który ma na koncie wiele zrealizowanych projektów domów energooszczędnych.

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *